Google’ın Başı Dertte! Arama Sonuçlarına Müdahele Mi Ediyor?

 Google’ın Başı Dertte! Arama Sonuçlarına Müdahele Mi Ediyor?

The Wall Street Journal gazetesinin, bir çok röportajın ve araştırmacıların iddialari Google için çok vahim. Daha önce bir çok antitröst davası ile karşı karşıya kalan ve şuanda devam etmekte olan antitröst davası bulunan Google, şimdi ise yeni bir iddia ile karşı karşıya kaldı. İddialara göre Google, ülkelerin haksız rekabeti ve tekelleşmeyi önlemek için oluşturduğu antitröst politikalarını bir çok şekilde ihlal ediyor. Son çıkan iddia’da Google’ın aramaları değiştirdiği ve manipüle ettiği yönünde.

Amerika Birleşik Devletlerine son zamanlarda çok sık antitröst davası açılmakta ve internet devleri çok sık bir şekilde denetlenmekte. Bu denetlemelere bir çok kez maruz kalan Google’ın antitröst davaları The Wall Street Journal gazetesinin iddiasıyla daha da genişleyecek gibi. The WSJ gazetesinin haberine ve bir çok röportaja konu olan bu iddia antitröst kurallarına aykırı.

İddia: Google, Büyük Şirketleri Aramalarda Öne Çıkarıyor!

İddia: Google, Büyük Şirketleri Aramalarda Öne Çıkarıyor!
İddia: Google, Büyük Şirketleri Aramalarda Öne Çıkarıyor!

Google, The WSJ gazetesine ve bir çok röportaja göre büyük şirketleri öne çıkarıyor, küçük şirketleri ve diğer siteleri ise sıralamada geri atıyor. Bu şekilde haksız rekabete uğrayan küçük şirketler ve siteler istedikleri kitleye ulaşamıyor. Bu iddialarda özellikle Amazon ve eBay gibi sitelerin diğer sitelere göre daha çok öne çıkarıldığı söyleniyor.

Google’ın kendi politikalarında kesin bir dil ile aramalara insanların müdahil olmadığını ve tamamen Google botların listelediğini belirtse de araştırmacılar öyle söylemiyor. Bir çok testte Google’ın aramalara müdahele ettiğini tespit ettiğini iddia eden araştırmacılar mevcut.

İlgili İçerik  Çiftlik Bank'ın Kurucusu "Tosun" 24 Saat İçinde Yakalanacak

Araştırmalara göre Google tam olarak şu şekilde manipülasyon yapıyor;

  • Reklam bütçesi ayıran dev şirketleri öne çıkarıyor
  • Büyük haber şirketlerini öne çıkarıyor
  • eBay ve Amazon’u diğer satış sitelerinden öne çıkarıyor
  • Diğer arama motorlarının aksine arama sonuçları ayıklanarak oluşturuluyor

Google Daha Önce de 2.7 Milyar Dolar Ceza Ödemişti!

Google Daha Önce de 2.7 Milyar Dolar Ceza Ödemişti!
Google Daha Önce de 2.7 Milyar Dolar Ceza Ödemişti!

2010 yılında Google’da açılan buna benzer bir davada, Google’ın kendi online alışveriş sitesi eBay’ı arama sonuçlarında öne çıkararak haksız rekabet ettiği gerekçesiyle soruşturuldu. Mahkeme 7 yıl süren bu davada Google’ı haksız buldu ve arama sonuçlarını manipüle ederek haksız rekabet ile rakiplerini geride bıraktığından dolayı tam 2.7 milyar dolar cezaya çarptırıldı.

Avrupa komisyonu önceki dava için şu açıklamaları yapmıştı;

Kanıtlar, tüketicilerin daha belirgin sonuçlara, yani Google’ın arama sonuçlarında daha yüksek görünen sonuçlara daha sık tıkladıklarını gösteriyor. Daha fazla trafik daha fazla tıklamaya neden olur ve gelir elde eder

Google’dan Tüm İddialara Cevap Geldi!

Google'dan Tüm İddialara Cevap Geldi!
Google’dan Tüm İddialara Cevap Geldi!

Google tüm bu iddialara karşın, raporların çok yanlış yansıltıldığını ve kesinlikle böyle bir işlemin uygulanmadığını bildirdi. Google’ın henüz sonuçlanmamış antitröst davaları halen sürdürülmektedir. İlerleyen zamanlarda Google’ın aramalarda nasıl bir yol izlediğini ve antitröst davalarının nasıl sonuçlanacağını daha detaylı göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın