Google’a 5 Milyar Dolarlık Dava: Gizli Sekme Kayıtta Mı?

Google, Chrome tarayıcısının gizli sekme modu yüzünden 5 milyar dolarlık bir dava ile karşı karşıya geldi. Davaya göre gizli sekme kaydediliyor olabilir.
 Google’a 5 Milyar Dolarlık Dava: Gizli Sekme Kayıtta Mı?

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, yine bir dava ile karşı karşıya kaldı. Google’ın bünyesinde bulunan ve dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olan Google Chrome’un gizli sekmesi, 5 milyar dolarlık davanın açılmasına sebep oldu. Açılan davaya göre Google, Chrome tarayıcısında gizli sekme açılmasına rağmen veri toplamaya devam ediyor olabilir.

Mahkemenin soruşturma başlattığı gizli sekme konusu, uzun bir süredir bir çok kişi tarafından konuşuluyordu. ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı olan San Jose’de açılan davada, ilgili konu soruşturulacak. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın gizli sekmede veri toplayıp toplamadığı belirlenecek. Eğer Google Chrome, gizli sekme açıldığı halde ver toplamaya devam ediyorsa, 5 milyar dolarlık bir ceza ödemek zorunda kalabilecek.

Google'a 5 Milyar Dolarlık Dava: Gizli Sekme Kayıtta Mı?

Milyonlarca kullanıcının gizliliğini koruyabilmek amacıyla kullandığı gizli sekme, verilerin toplanmaması sebebiyle pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Fakat bu dava onaylanır ve Google 5 milyar dolarlık cezaya çarptırılırsa kullanıcılardaki güven de kırılmış olur. Bildiğiniz gibi Chrome’un gizli sekmesinde Tarama geçmişiniz, Çerezler ve site verileri, Formlara girilen bilgiler kaydedilmez şeklinde ibare yer alıyor

İlgili İçerik  Robert Downey Jr, Iron Man Devrini Bitirdiğini Açıkladı

Fakat açılan davaya göre Google, bu ibareye rağmen verileri kaydediyor olabilir. Buna ek olarak gizli sekmedeki verilerin, Ziyaret ettiğiniz web siteleri, İşvereniniz veya okulunuz, İnternet servis sağlayıcınız tarafından görülebileceği gizli sekmede beliritliyor. Yani davada belirtilen veri kaydetme işleminin Google tarafından yapılmış olması gerekiyor.

Ayrıca konu ile ilgili Reuters’a açıklamada bulunan Google sözcüsü, gizli sekmede yaptığınız aramaların ve web site verilerinin, sadece gizli sekmede kaldığını söyledi. Yani Google tarafı şimdilik bu iddiaları yalanlıyor. İlerleyen günlerde gelişmeleri göreceğiz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın