Google, YouTube’un Yıllık Reklam Gelirini Açıkladı

 Google, YouTube’un Yıllık Reklam Gelirini Açıkladı

Google ve YouTube gibi sitelerin üst kuruluşu olan ve dünyanın en değerli şirketlerinden olan Alphabet, YouTube‘dan 2019 yılında elde ettiği toplam reklam gelirini açıkladı


İlginizi Çekebilir: 2019 Yılında En Çok Kazanan 10 YouTuber

Google ve Google üst kuruluşu Alphabet’in CEO’su olan Sundar Pichai, ilk defa YouTube’un yıllık reklam gelirini açıkladı. YouTube’un en eski ve en iyi gelir modellerinden birisi olan reklamlı gelir modeli, açıklamalara göre şirkete oldukça büyük bir gelir sağlıyor.

2006 yılında 1.65 milyar dolar karşılığında YouTube’u satın alan Google, öyle görülüyor ki bu parayı şuanda her ay sadece reklam gelirlerinden kazanıyor. Sundar Pichai‘nin yaptığı açıklamalara göre dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube, 2019 yılında sadece gösterilen reklamlardan 15 milyar dolarlık bir gelir sağladı. 2019’un ilk 9 ayında 10 milyar dolar reklam geliri elde eden YouTube, son 3 ayda 5 milyar dolarlık bir gelir sağladı.

İlgili İçerik  TikTok Hakkında Soruşturma Başlatıldı
2019 Yılında En Çok Kazanan 10 YouTuber (1 Milyar TL)

Google’ın toplam gelirlerinin %10’unu sağlayan YouTube, reklam gelirlerinde geçen yıla göre %36,5’lik bir büyüme sağladı. Platformun 2018 yılında elde ettiği toplam reklam geliri 11.2 milyar dolara ulaşmıştı.

Ayrıca YouTube, geçtiğimiz zamanlarda getirdiği ücretli üyeliklerle de büyük oranda gelir sağlıyor. YouTube Music, YouTube Premium gibi ücretli servisleri bulunan video paylaşım platformu, bu ücretli üyeliklerden de büyük bir gelir sağlıyor. Platformda 20 milyon’dan fazla ücretli üyenin bulunduğu söyleniyor.

Ayrıca ücretli YouTube TV servisinin de 2 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın