Connect with us


Dünya'dan Haberler

Google ve Qualcomm, Nokia Üst Şirketine 230 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Dev teknoloji şirketleri Google ve Qualcomm, Nokia’nın üretimini de yapan üst şirket HMD Global’e 230 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Zaman:

Tarih:

Google ve Qualcomm'dan, Nokia Üst Şirketine Dev Yatırım

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Google ve akıllı telefonların vazgeçilmezi hale gelen yarı iletken üreticisi Qualcomm, köklü akıllı telefon üreticisi Nokia‘nın üst şirketi olan HMD Global‘e yatırım yapma kararı aldı. Yılların şirketi olsa da diğer akıllı telefon şirketlerinin fazlasıyla gerisinde kalan Nokia, bu yatırım ile birlikte tekrar yükselişe geçebilir.

1865 kuruluşlu köklü teknoloji şirketi Nokia, son yıllarda diğer akıllı telefon üreticilerin çok daha gerisinde kalmış ve yıllarca zarar ederek yoluna devam etmişti. Birçok kez başka firmalara satılan Nokia, bu süreçte uzun bir süre toparlanamamış ve şirketin toparlanması için üretime devam edilmişti. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve şirketin zarardan kurtularak kar etmeye geçmesi, birçok dev şirketin de dikkatini çekti.

Geçtiğimiz günlerde haberimizde aktardığımız gibi Nokia CEO’su, 2020 ilk çeyreğinde %11’lik düşüş yaşandığını, fakat 2020 ikinci çeyrekte ise oldukça iyi bir büyüme yaşandığını açıklamıştı. Tekrar yükselişe geçen köklü marka, sadece 2020 ikinci çeyreğinde 5 milyar Euro’luk devasa bir gelir ve 99 milyon Euro net kar elde etti. Markanın tekrar yükselişe geçmesiyse dev şirketlerin ilgisini çekmeyi sağladı. ABD merkezli arama motoru devi Google ve ABD merkezli yarı iletken devi Qualcomm, Nokia’ya tam 230 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Benzer içerik:  Xbox Series X'in Yangın Yeri Gibi Duman Çıkarması Oyuncuları Korkuttu: Microsoft'tan Açıklama Geldi
Google ve Qualcomm, Nokia Üst Şirketine 230 Milyon Dolar Yatırım Yaptı Dev teknoloji şirketleri Google ve Qualcomm, Nokia'nın üretimini de yapan üst şirket HMD Global'e 230 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Tekrar yükselişe geçen Nokia’nın bir de devasa şirketlerden 230 milyon dolarlık yatırım alması, markanın çok daha iyi bir yükselişe geçebileceğini gösterdi. Çünkü son zamanlarda Nokia modeli telefonları üretmek için fon sağlayamayan HMD Global, 230 milyon dolarlık bu yatırımla yeni akıllı telefon üretimlerini tekrardan sürdürebilecek. Belki de ilerleyen zamanlarda Nokia’nın, akıllı telefon pazarında büyük bir paya sahip olduğunu görebiliriz…

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir