Connect with us


Dijital Haberler

Google Üzülecek: Huawei, Petal Search’ü Tam Bağımsız Arama Motoru Yapacak

Çin merkezli dev teknoloji şirketi Huawei, Petal Search adlı uygulamasını artık çok daha fazla geliştirecek ve tam bağımsız arama motoru olacak.

Zaman:

Tarih:

Huawei Petal Search, Daha Gelişmiş Bir Arama Motoru Olacak

Gelen haberler ABD merkezli dünyanın en büyük arama motoru şirketi Google‘ı biraz üzecek gibi görünüyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan ve akıllı telefonlarıyla dünyayı adeta kasıp kavuran Huawei, son zamanlarda ABD’nin ambargo kararları sebebiyle çok zor bir durumda kalmıştı. ABD’nin ambargo kararları sebebiyle ABD merkezli teknolojileri kullanamayan Huawei, ABD’nin amaçladığı gibi kenara sıkışıp pes etmemiş, son hız kendi teknolojilerini geliştirmişti.

Önce kendi işletim sistemini geliştirme konusunda adımlar atan Huawei, ilk zamanlarda kendi işletim sistemine özel uygulamalar bulunmadığından dolayı yine Android uygulamalarını yükletmeye devam etmişti. Fakat bu süreçte Google Play Store mağazasını da kullanamayan Huawei, bunun yerine APK indirme servisi Petal Search‘ü oluşturmuştu.

Geçtiğimiz zamanlarda Huawei kullanıcılarına APK dosyalarını indirmesi için sunulan ve APK arama uygulaması olarak Huawei tarafından geliştirilen Petal Search, gittikçe çok daha kapsamlı bir arama motoruna dönüşmeye başladı. ABD merkezli şirketler ile anlaşması yasaklanan Huawei, gereken her şeyi kendi içerisinde tam bağımsız halde geliştirmeye başladı. Birçok aramayı yapabileceğiniz bir uygulamaya dönüşen Huawei Petal Search, haberlerden uçak biletlerine, futbol maçlarına, uygulamalara ve otellere gibi pek çok bilgiye ulaşmanızı sağlıyor.

Benzer içerik:  Xiaomi Black Shark 3S Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri
Google Üzülecek: Huawei, Petal Search'ü Tam Bağımsız Arama Motoru Yapacak Çin merkezli dev teknoloji şirketi Huawei, Petal Search adlı uygulamasını artık çok daha fazla geliştirecek ve tam bağımsız arama motoru olacak.

Ulaşmak isteyeceğiniz pek çok şeye sizi ulaştırabilen Huawei Petal Search, bugünden itibaren normal bir arama motoru gibi çalışıyor. Otel aramanıza, güncel haberlere göz atmanıza, uçak aramanıza, futbol sonuçlarına bakmanıza ve daha pek çok ulaşmanıza olanak sağlayan Petal Search, aynı zamanda Google benzeri alışveriş sekmesine de sahip. Ayrıca Huawei cihazlarınızda aynı Google widget gibi ana ekranınıza Petal Search widgeti ekleyerek hızlı arama yapabiliyorsunuz.

ABD’nin köşeye sıkıştırmaya çalıştığı Huawei, geçtiğimiz günlerde de telefonlarda, tabletlerde, akıllı saatlerde, araç sistemlerinde, televizyonlarda ve daha pek çok cihazla uyumlu HarmonyOS 2.0’ı duyurmuştu. Şirket böyle devam ederse, ilerleyen yıllarda Huawei’nin değil belki de ABD merkezli şirketlerin köşeye sıkıştığını görebiliriz…

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir