Google Üst Kuruluşu Alphabet 1 Trilyon Dolar Değere Ulaştı

 Google Üst Kuruluşu Alphabet 1 Trilyon Dolar Değere Ulaştı

Google’ın üst kuruluşu Alphabet, ABD Borsalarının kapanmasıyla birlikte hisse başına 1.472 dolarlık değere ulaşarak şirket değerini 1 Trilyon 2 Milyar dolar’a ulaştırmayı başardı. Alphabet şirketi Apple, Amazon ve Microsoft gibi şirketlerden sonra 1 trilyon dolar değere ulaşan dördüncü şirket oldu.


İlginizi Çekebilir: Google’ın Hiç Bilinmeyen Gizli ve Eğlenceli Özellikleri

2019 yılı içerisinde sadece 12 ayda şirket değerini 250 milyar dolar yükseltmeyi başaran Alphabet, 2019 Ocak ayında 750 milyar dolar olan şirket değerini 2020 Ocak ayında 1 trilyon 2 milyar dolara ulaştırdı. 1998 yılında kurulan Google, 2015 yılında Google ve Google’a ait diğer şirketleri bir araya getirebilmek için kurduğu Alphabet şirketini piyasada zirveye ulaştırma yolunda hızla ilerliyor. 21 yılda değerini 750 milyar dolar’a ulaştıran Google, son 1 yılda değerini tam 250 milyar dolar arttırarak rekor kırdı.

Microsoft ve Apple’ın 1 trilyon dolarlık değeri aşmasından sonra Google’ın üst kuruluşu Alphabet şirketi de teknoloji devleri arasında 1 milyar dolar değere ulaşan 3. şirket oldu. 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ilk ulaşan şirket ise Apple olmutşu. Apple, Ağustos 2018’de 1 trilyon doları aşan 1. şirket olmuştu

İlgili İçerik  Covid-19 Google'ı Vurdu, İşe Alımlar Durduruldu

Google Yıllık Geliri 180 Ülkenin Bütçesinden Daha Fazla

Google, Sporcular İçin 2.1 Milyar Dolarlık Yatırım Yaptı!

Bir çok kuruluşu bünyesinde barındıran Alphabet şirketi, gelirlerinin büyük bir kısmını Google ve Google AdWords’dan elde ediyor. Gelirinin yüzde 85’lik oranını AdWords ve AdSense üzerinden elde eden Google, her yıl 100 milyar dolardan fazla gelir elde ediyor.

Ayrıca Alphabet bünyesindeki şirketlerin gelirleri, 180’den fazla ülkenin bütçesinden daha fazla. 1 trilyon dolarlık değeri aşan Alphabet şirketi, artık şirketlerle değil ülkelerle bile yarışabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın