Google: Türkiye’den Çekilmeyi Düşünmüyoruz

 Google: Türkiye’den Çekilmeyi Düşünmüyoruz

Bildiğiniz gibi Google ve Rekabet Kurumu arasında son yaşanan olaylardan sonra Google, Android işletim sistemli kendi uygulamalarınının lisansını Türk üreticilerine vermeyeceğini açıklamıştı. Bizim de haberini yaptığımız ve dün gündeme bomba gibi oturan “Türk üreticilere lisans vermeyeceğiz” açıklaması Google tarafından bizlere sunulmuştu. Bu açıklama sonrası bir çok kişi Google’ın Türkiye piyasasından çekileceğini düşünmeye başladı. Bu yönde yapılan bir çok haber de Google’ı bir kez daha açıklama yapmaya sürükledi. Google ise geçtiğimiz dakikalarda konu hakkında bir açıklama daha yaptı.

Habere geçmeden önce Google’ın dün yaptığı açıklamaya şu haberimizden ulaşabilirsiniz;

[ilgiliMakale icerik_id=”2466″]

Google’ın yaptığı açıklamalardan sonra artan söylemler ve iddialar her yere yayılmaya başladı. Google yetkilileri ise geçtiğimiz dakikalarda bu konu hakkında bir kez daha açıklama yaptı. Yetkililer, Google’ın Türkiye piyasasından çekileceği iddialarına kesin bir dille, Türkiye’den çekilmeyi düşünmediklerini ve en hızlı şekilde çözüm aradıklarını belirtti.

Google yeni yaptığı açıklamada, Üreticilerin hiçbir şekilde Google uygulamalarını yüklemekte zorunlu olmadıklarını ve Google rakibi diğer uygulamaları bile yükleyebileceklerini belirtti. Rekabet Kurumu’nun Haksız rekabet’ten yargılayarak 93 milyon lira ceza verdiği Google, Android’in tüm dünyada ve Türkiyede kullanıcılara büyük kolaylık sağladığını da açıklamalarına ekledi.

Türkiye’den çekilmeyeceğini ve bu konuda hızlı bir çözüm arayışında olduklarını bildiren Google yetkilileri, konu ile ilgili şu makaleyi yayınladı.

Google’dan Android İddialarına Yanıt

Google'dan Android İddialarına Yanıt
Google’dan Android İddialarına Yanıt

Google’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

2007 yılında Android’i birçok şirketin mobil cihazlarına güç vermek üzere, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak geliştirmeye başladık. O günden bu yana, Android’e milyarlarca dolar yatırım yaptığımız gibi, dünyanın her yanındaki insanlar için cihazlar ve deneyimler üretebilmeleri için üreticilere ve geliştiricilere ücretsiz olarak sunduk.

Android’e olan yatırımımız bizim için çok anlamlı, çünkü telefon üreticilerine, bazıları bizim için gelir üreten ve üreticilere müşterilerine yararlı servisler sunmalarını sağlayan popüler Google uygulamalarını önceden yükleme seçeneğini veriyoruz. Telefon üreticileri bizim servislerimizin hiçbirini cihazlarına yüklemek zorunda olmadıkları gibi, aynı zamanda bizimkilerin yanında rakip uygulamaları da yüklemekte özgürdür. Bu da bizim ancak uygulamalarımızın yüklü olması ve kullanıcıların alternatifler yerine bizim uygulamaları tercih etmeleri durumunda gelir elde ettiğimiz anlamına geliyor.

İlgili İçerik  TikTok Ne Kadar İnternet Harcar?

Bugün, Türkiye’de milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işlerini yapmak için Android telefonlarını kullanıyor. Bu da, Android telefonları satan Türk ve uluslararası üreticiler ve Türkiye’deki mobil operatörler ile mobil cihazlar için uygulamalar, oyunlar ve servisler hazırlayan geliştiriciler için ekonomik fırsatlar yaratmaktadır.

Rekabet Kurumu ile üç yıldan fazla süre çalıştıktan sonra Ağustos ayında yine Rekabet Kurumu’nca alınan bir karar üzerine, Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda bazı değişikliklere gittik. Bu değişiklikler arasında, iş ortaklarımıza cihazları üzerinde Google’ın gelir üreten uygulamalarının önceden yüklenmesi konusunda sunduğumuz esnekliği çok daha yüksek bir seviyeye taşımak da yer alıyordu. Ancak, Kasım ayında Rekabet Kurumu bu değişikliklerin yeterince uygun olmadığı ve Türkiye’de bu anlaşmalarla faaliyet gösteremeyeceğimiz yönünde kanaat bildirdi.

Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik.

Bu, Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek.

Bu durumun Türkiye’deki kullanıcılar, üreticiler, uygulama geliştiriciler ve operatörler için getirdiği zorlukları anlıyor, bu sebeple Rekabet Kurumu ile birlikte çalışarak konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturabilmeyi umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın