Google, Sunucularını Türkiye’ye Taşıyor

 Google, Sunucularını Türkiye’ye Taşıyor

Google, geçtiğimiz günlerde sıkça duyduğumuz Rekabet Kurumu problemlerinden sonra büyük bir adım attı. Google, Türk Telekom ile anlaşma sağladı ve sunucularını Türkiye’ye taşıma kararı aldı.

[ilgiliMakale icerik_id=”2466″]

Google’ın aldığı bu karardan sonra Google’ın Türkiye’de çalışan sistemleri tamamen Türkiye’de bulunan sunucular ile sağlanacak. Türk Telekom ile anlaşma sağlayan dev şirket, 8 ayrı sunucu ile Türkiye trafiğinin %50’sini bu sunucular ile karşılayacak. Google, 2020 yılı içerisinde %50 karşılarken, 2020’den sonra ise bunu %80’e çıkaracak.

Facebook da Sunucularını Türkiye’ye Taşımıştı

Daha önce Facebook şirketi de tüm platformlarını Türkiyeye taşımayı planlamış ve Türk Telekom ile anlaşarak bunu gerçekleştirmişti. WhatsApp, Facebook, Messenger, Instagram gibi uygulamalarını Türkiyeye taşıyan Facebook şirketi, bu sayede uygulamaların daha stabil ve hızlı çalışmasını sağladı. Ayrıca yapılan taşıma işlemleri Türk kullanıcı bilgilerinin yurt dışına daha az çıkmasını da sağlamış olacak.

Google, Sunucularını Rekabet Kurumu İçin Mi Taşıyor?

Google, Sunucularını  Türkiyeye Taşıyınca Ne Değişecek?
Google, Sunucularını Türkiye’ye Taşıyınca Ne Değişecek?

Kullanıcıların aklına son yaşanan problemlerden sonra bu soru gelebiliyor. Fakat bu taşıma işleminin Rekabet Kurumu ile bir ilgisi bulunmuyor. Google bu taşıma işlemini, kendi servislerinin daha stabil olarak çalışması için yapıyor. Fakat Rekabet Kurumu ile aralarında geçen problemler ve yapılan haberler sonrasına kullanıcıların aklına böyle bir soru gelmesi gayet normal karşılanabilir. Google sunucularının Türkiye’ye gelmesi ile birlikte YouTube, Google, Duo gibi servislerin daha hızlı çalışması da sağlanabilecek.

İlgili İçerik  TikTok Play Store'dan Kaldırılacak Mı?

Google, Sunucularını Türkiye’ye Taşıyınca Ne Değişecek?

Bir diğer akla gelen soru da bu. Google, Türk Telekom ile yaptığı anlaşmayla beraber eğer sunucularını Türkiye’ye taşırsa kullanıcı açısından pek fark olmayacak. Aynı şekilde tüm servisleri kullanmaya devam edebileceğiz. Fakat sunucular Türkiye’ye taşınınca Google’ın YouTube, Duo gibi servisleri daha hızlı ve stabil şekilde kullanılabilecek. Ayrıca kullanıcı bilgilerinin de yurt dışına çıkışı minimuma indirilecek. Kullanıcı bilgileri Türkiye’de bulunan Türk Telekom sunucularında barındırılabilecek. Ayrıca Google’ın bulut oyun servisi Stadia atılan bu adımlardan sonra ülkemize de gelebilir. Çünkü sunucular Türkiye’ye geldiğinde daha hızlı bir deneyim yaşayabilecek ve Stadia’yı stabil olarak kullanabileceğiz…

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın