Connect with us


Dijital Haberler

Google Plus, Google’a 7,5 Milyon Dolar Ceza Ödetecek

2019 yılında fişi çekilen Google Plus, daha önce bulunan açıklar sebebiyle, Google’ın kullanıcılara 7,5 milyon dolarlık ceza ödemesine sebep olacak.

Zaman:

Tarih:

Google Plus, Google'a 7,5 Milyon Dolar Ceza Ödetecek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, 2011 yılında kurduğu sosyal medya platformu Google Plus‘ın fişini geçtiğimiz 2019 yılında çekmişti. Uzun süredir 2 milyardan fazla kullanıcıya hizmet veren Google Plus, birçok sebepten ve büyük sorun çıkaran açıklardan dolayı kapatılmıştı. Platform her ne kadar kapatılsa da, açılan bir dava sonucunda Google’a dev bir ceza kesildi.

Google Plus’ın yıllarca sürdürülmesine rağmen iyi bir popülerliğe ulaşmaması, diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha geride kalması, bununla birlikte birçok açık kaynaklı gizlilik ihlallerinin yaşanması, Google Plus’ın kapatılmasına sebep olmuştu. Bu açıklardan kaynaklı kullanıcı verilerinde ihlallerin yaşanması, Google’a karşı dava açılmasına da sebep oldu. Yıllar içerisinde dava hakkında pek bilgi verilmese de, yıllar sonunda dava sonuçlandı.

Google Plus’ı çatısı altında bulunduran ve 9 yıl boyunca kullanıcılara hizmet veren teknoloji devi Google, yaşanan ihlallerden dolayı eski Google Plus kullanıcılarına toplamda 7,5 milyon dolarlık bir ceza ödeyecek. Eski Google Plus kullanıcılarına gönderilen e-postaya göre Google, mahkeme heyeti ile bir anlaşma yaptı ve kullanıcılara 7,5 milyon dolarlık bir ödeme yapma kararı aldı. Bu karara göre Google, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren 2 Nisan 2019’a kadar aktif olarak Google Plus kullanan kişilere ödeme yapacak.

Benzer içerik:  Google Chrome Güncelleniyor: Daha Hızlı Olacak ve Daha Az Kaynak Harcayacak
Google Plus, Google'a 7,5 Milyon Dolar Ceza Ödetecek

Google’ın 7,5 milyon dolarlık ödemesinden pay almak isteyen ABD vatandaşları, bu ödeme için başvuru yapabilecek. Ödemeler ise kişi başı 12 dolara kadar ulaşabilecek. Başvurular 8 Ekim 2020 tarihine kadar devam edecek.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir