Google: Özel Fotoğraf ve Videolarınızı Başkalarına Gönderdik

 Google: Özel Fotoğraf ve Videolarınızı Başkalarına Gönderdik

Geçtiğimiz saatlerde önemli bir haberi bizlerle paylaşan Google, kullanıcıların bazı özel fotoğraflarını ve videolarını yanlışlıkla başkalarına gönderdiğini açıkladı. Olayın 21 Kasım 2019 – 25 Kasım 2019 tarihleri arasında yaşandığını ve düzeltildiğini belirten Google, özel fotoğraf ve videoları başkalarına gönderilen kullanıcılardan özür diledi.


İlginizi Çekebilir: Google, Şimdiye Kadarki En Yüksek Çözünürlüklü Beyin Haritasını Yayınladı

1 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunan Google Fotoğraflar uygulamasının böyle bir haber ile karşımıza çıkması oldukça endişelendirdi. Google’ın geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamalara göre yaşanan bu teknik sorun 2019 yılının 21-25 Kasım tarihleri arasında yaşanış ve bir çok kullanıcının telefonuna bir başka kullanıcının özel fotoğrafları ve videoları yüklenmişti.

Yaşanan bu sorunun Google Takeout isimli platformun kişisel verileri indirme servisinden dolayı yaşandığını söyleyen Google yetkilileri, kullanıcılara gönderdiği e-postalarla durumu bildirdi. Fakat bu e-postalarda konu hakkında geniş bir bilgi verilmedi.

İlgili İçerik  Honor 30 ve Honor 30 Pro Tanıtıldı - Fiyatı ve Özellikleri

5 günde düzeltilen teknik sorunun Google Fotoğraflar kullanıcılarının sadece %0.01’inden daha küçük bir kısmının etkilendiği belirtilse de uygulamanın 1 milyardan fazla kullanıcısı olduğu düşünüldüğünde sorundan 100 bin’den fazla kişinin mağdur edildiği görünüyor.

Google, Sunucularını Türkiye'ye Taşıyor

Yaşanan sorunlardan sonra 9to5Google’a açıklama yapan Google yetkilileri, 21-25 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen teknik arızanın, Google Takeout servisi ile verilerini indiren kişilerde görüldüğünü belirtti. Google, Takeout ile verilerini indiren kullanıcıların, bir başka kullanıcının da verilerini indirebildiğini belirtti. Yani bu problem nedeniyle bir çok kişi, başkalarının özel video ve fotoğraflarını cihazına hata sonucu indirdi. Ayrıca yetkililer böyle bir hatanın yaşandığı için oldukça üzgün olduklarını belirtti ve böyle bir durumun tekrarlanmaması için gerekli düzeltmeleri yaptıklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın