Connect with us


Dijital Haberler

Google Maps Navigasyon Ne Kadar İnternet Harcar?

Android cihazların vazgeçilmezi olan Google Maps’ın navigasyon interneti ne kadar internet harcar sorusunun cevabını bu makalemizde detaylı olarak veriyoruz.

Zaman:

Tarih:

Google Maps Navigasyon Ne Kadar İnternet Harcar?

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemlerinden biri olan Android‘in varsayılan navigasyon uygulaması Google Maps, günümüzde her gün yüz milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Hem arabalarda, hem otobüslerde, hem de yaya olarak oldukça çok tercih edilen Google Maps hizmeti, gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor.

Navigasyon servisleri genellikle dışarıda tercih edilen bir servis olduğundan dolayı sınırsız internetlerle, WiFi ile kullanılamayabiliyor. Bu sebeple Google Maps’ın navigasyon hizmetini kullanmanız için telefonunuzda mobil verinizi aktif etmeniz ve navigasyon servisine o şekilde bağlanmanız gerekiyor. Tabii ki mobil veri oldukça kısıtlı olabildiğinden dolayı navigasyon kullanırken ne kadar internet harcadığı sorusu da aklınızdan gitmeyebilir. Bu sebeple detayları sizin için hazırladık.

Google Maps’ın navigasyon hizmeti, genel ortalamaya bakıldığında çok çok az mobil veri tüketmektedir. Yani telefonunuzda arka planda açık başka bir uygulama yoksa ve sadece Google Maps navigasyon hizmeti kullanıyorsanız, dakika başına çok düşük bir internet harcarsınız. Genel ortalamaya göre 20 dakikalık bir kullanımda ortalama 2 MB civarında internet gidiyor. 20 dakikalık bir kullanımda oldukça büyük bir mesafe kat ettiğinizi düşünürsek 2 MB oldukça iyi bir miktar diyebiliriz.

Benzer içerik:  Huawei Mate 40 Pro Tükendi: Huawei, Yoğun Talebi Karşılayamadı

Diğer bir yandan dakikalık hesaplama yerine direkt metre ve kilometre olarak bakmamız daha sağlıklı olabilir. Çünkü yaya 20 dakika ve arabayla 20 dakika aynı işlem yapılmayacaktır. Hesaplamalara göre Google Maps, 15 kilometrelik bir navigasyon hizmetinde 0,7 MB internetinizi harcıyor. Yani 15 km yol gitseniz bile internetinizden 1 MB bile değil, 1 MB’ın 3/4‘ü kadar internet gidiyor. 100 kilometrelik bir yol gittiğinizi varsaydığımızda ise internetinizden 4-6 MB arası bir harcama yapılacağı belirtiliyor.

Dilerseniz hemen aşağıdan Google Maps ne kadar internet yer daha detaylı liste halinde göz atabilirsiniz.

Google Navigasyon Ne Kadar İnternet Yer

Google Navigasyon Ne Kadar İnternet Yer
  • 20 Dakika: 2 MB internet harcar
  • 1 Kilometre: 52 Kilobyte
  • 20 Kilometre: 1 MB internet harcar

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir