Google, Looker’ı 2.6 Milyar Dolara Satın Aldı

 Google, Looker’ı 2.6 Milyar Dolara Satın Aldı

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google (Alphabet) yeni bir yatırıma imza attı. Looker isimli veri analizi şirketinin teknolojisini Google Cloud’a eklemek isteyen Google, 2.6 milyar dolarlık bir fiyat üzerinden Looker’ı satın aldı.


İlginizi Çekebilir: Google, Fitbit’i 2,1 Milyar Dolar’a Satın Aldı

Geçtiğimiz yılın, yani 2019’un Haziran ayında Google, 2.6 milyar dolarlık bir fiyat üzerinden Looker’ı satın almayı planladıklarını duyurmuş ve o günden beri işlemlerini sürdürmeye devam etmişti. Google’ın satın alma girişimine kadar toplamda 280 milyon dolardan fazla gelir elde Looker şirketi, bugün Google’a tam 2.6 milyar dolara satıldı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından incelenen satın alma işlemine bugün onay verilerek şirket Google’ın bünyesine geçti. Ayrıca ABD makamları, fiyatın artmayacağı ve bu satın almanın diğer şirketlere zarar vermeyeceğini belirtti.

Google’ın yaptığı bu satın alma işlemi bir çok uzman tarafından da yorumlandı. Konu ile ilgili konuşan bazı uzman kişiler, Google’ın, kendi bulut servisini Amazon ve Microsoft gibi şirketlerin önüne geçirmek amacıyla böyle bir satın alma gerçekleştirmiş olabileceğini belirtti.

İlgili İçerik  Google, YouTube'un Yıllık Reklam Gelirini Açıkladı

Kaliforniya merkezli ve 2012 kuruluşlu Looker şirketi kurulduğu günden beri GitHub, Yahoo gibi büyük şirketlere gerçek zamanlı veri analizleri sunuyor. Looker’ın toplamda 300’den fazla küçük ve büyük müşterisi bulunuyor.

Google Cloud ve Looker Birleşiyor

Google Üst Kuruluşu Alphabet 1 Trilyon Dolar Değere Ulaştı

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian, paylaştığı bir blog yazısında şunları söyledi; “Müşterilere, işletmelerinin her katmanındaki bilgileri entegre eden ve görselleştiren kapsamlı bir analiz çözümü sunmaktan heyecan duyuyoruz.

“Bugün yüzlerce ortak müşteri, daha akıllı işletme kararları almak için zaten Google Cloud ve Looker’a güveniyor. Bir araya gelerek, küresel olarak, tüm endüstrilerde daha da fazla işletmenin veri analizi ve iş zekası taleplerini ele almak için benzersiz bir konuma sahip olacağımıza inanıyoruz.

“Looker, Google Cloud’un BigQuery dahil olmak üzere analizlerini ve veri ambarı yeteneklerini güçlendirerek müşterilerimizin en zorlu iş zorluklarından bazılarını daha hızlı ve daha hızlı bir şekilde ele almalarını sağlar.”

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın