Google, Görme Engelliler İçin “Braille” Klavyesi Tasarladı

 Google, Görme Engelliler İçin “Braille” Klavyesi Tasarladı

Android‘in yapımcısı Google, görme engelli Android kullanıcıları için çok iyi bir uygulama tasarladı. Braille alfabesini bir sanal klavye olarak tasarlayan Google, bu uygulamanın TalkBack üzerinden kullanılmasını sağlayacak.


İlginizi Çekebilir: Google Play Store’a Ücretsiz Film Gelebilir

Bugüne kadar fiziksel olarak kullanılabilen Braille alfabesi, Google aracılığıyla bu sefer Android ortamlarda sanal olarak kullanılabilir hale getirildi. 150 yıl önce ortaya çıkan Braille alfabesi, görme engelli kişilerin okuma ve yazmasını sağlamak için devrim niteliğinde bir buluştu. Günümüzde ise görme engelli kişilerin telefondan veya bilgisayardan yazı yazabilmesini sağlayacak pek çok fiziksel ürün bulunuyor. Fakat Google, fiziksel ürünlerin dışına çıkarak bu alfabeyi sanal ortama aktarıyor.

Google’ın TalkBack adlı uygulamasıyla sunacağı braille alfabesi özelliği, görme engellilerin kolaylıkla yazı yazabilmesini, sosyal medyada gezebilmesini, veya genel olarak telefonu rahatlıla kullanabilmesini sağlayacak.

İlgili İçerik  Popüler Klavye Uygulaması "Swiftkey" İsim Değiştiriyor

Tasarladığı klavye hakkında bir blog yazısı yayınlayan Google, bu klavyenin dünya üzerindeki “Braille okuryazarlığını” arttırmasını umduklarını belirtti. Çalışmalar sırasında Braille kullanıcıları ve geliştiricileri ile işbirliği yapıldığını paylaşan Google, daha önce Braille alfabesi kkullanan herkesin rahatlıkla bu uygulamaya alışacağını belirtti.

Braille alfabesi, TalkBack aracılığıyla telefondaki tüm uygulamalarda kolaylıkla kullanılabilir ve görme engelli kişilerin işlerini fazlasıyla kolaylaştırabilir.

Google Blog’da yayınlanan yazıya göre Braille klavyesi, bugünden itibaren Android 5.0 üstü tüm cihazlara gelmeye başlıyor. Tekrardan dediğimiz gibi, klavye TalkBack üzerinden kullanılabilecek. Ayrıca Google’ın yaptığı açıklamalara göre Braille klavyesi, başlangıçta İngilizce olarak gelecek.

Bir önceki yazımız olan Huawei Yeni Kredi Kartı "Huawei Card"ı Tanıttı başlıklı makalemizde Huawei, Huawei Card ve Huawei Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın