Google, Geçmiş Verilerinizi Artık Otomatik Silecek

Arama motoru devi Google, kullanıcıların geçmiş verilerini otomatik olarak silebilecek bir özellik getiriyor.
 Google, Geçmiş Verilerinizi Artık Otomatik Silecek

Arama motoru ve teknoloji devi Google, kullanıcı verilerini ve güvenilğini koruyabilmek için çok önemli bir güncelleme hamlesi yapıyor. Oldukça çeşitli servisleri kullanıma sunan ve bu servislerden birçok veriyi toplayan Google, milyonlarca, hatta yüz milyonlarca kullanıcının çok önemli verilerini depoluyor.

Bu da hem kullanıcılar için, hem de Google için güvenlik sorunu yaratabiliyor. Bu sebeple Google, daha önce getirilen özelliklerden olan “Belirli aralıklarla geçmiş verilerini silme” özelliğini otomatik hale getiriyor. Yani Google’a yeni bir kullanıcı kayıt olduğunda, verileri her 18 ayda bir silinecek. Böylelikle kullanıcının 18 aydan eski tüm verileri de korunmuş olacak.

Google’ın kullanıcılara sunduğu bu önemli özellik daha önce de platformda bulunuyordu fakat otomatik olarak açık halde gelmiyordu. Yani siz verilerinizin otomatik silinmesini istediğiniz takdirde Google hesabınızın ayarlar bölümünden verilerim otomatik silinsin şeklinde ayarlama yaparak ne kadar sürede bir silineceğini seçebiliyordunuz. Artık bu seçim yapılmasa da her 18 ayda bir kez yeni Google kullanıcılarının geçmiş verileri tamamıyla silinecek.

İlgili İçerik  Google BERT Güncellemesi Geldi - Google BERT Nedir?
Google, Geçmiş Verilerinizi Artık Otomatik Silecek

Google CEO’su Sundar Pichai’nin açıklamalarına göre bu özellik şuan için sadece yeni Google kullanıcılarında otomatk olarak aktif olacak. Eski Google kullanıcıları ise diledikleri takdirde hesap ayarlarından otomatik geçmiş verilerini silme özelliğini aktif edebilecek. Eski ve yeni Google kullanıcıları, hesap ayarlarından 3 aydan 18 aya kadar otomatik geçmiş silme özelliğini aktif edebilecek ve değiştirebilecek.

Otomatik veri silme işlemi sadece Google aramalarını da silmiyor. Ayrıca dilediğiniz her türlü uygulamadaki geçmiş verilerini otomatik silebiliyorsunuz. Örneğin YouTube gibi Google’ın uygulamaları için 3 aylık veya 18 aylık otomatik silme özelliğini aktif edebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın