Connect with us


Dijital Haberler

Google, Dijital’de Kadına Yönelik Şiddeti Önlemek İçin Türkiye’de

Dünya devi teknoloji şirketi Google, kadına yönelik dijital şiddetin önüne geçmek için başlattığı programının Türkiye çalışmalarını da başlattı.

Zaman:

Tarih:

Google, Türkiye'de Kadına Yönelik Dijital Şiddeti Önleyecek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, son zamanlarda geliştirdiği teknolojiler ile dünya çapında büyük bir başarı yakalarken, dijitale yönelik pek çok kullanıcıyı destekleyen adımlar da atıyor. Bu adımlardan biri de dijitalde kadına yönelik uygulanan şiddetin karşısına geçmek için başlatılan bir projeydi. Bir süredir Google tarafından sürdürülen dijitalde kadınlara yönelik şiddeti önleme ve bilinçlendirme projesi, ülkemizde de uygulanmaya başlayacak.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık yalnızca fiziksel şiddet değil, dijital şiddet olarak bir kavram da oluştu. Dijitalde kadına yönelik şiddet oldukça artık gösterirken, Google tarafından bu konuda oldukça önemli araştırmalara imza atıldı. Bu konudaki araştırmalarıyla birçok raporu ortaya koyan Google, kadına yönelik dijital şiddetin istatistiklerini ve şiddetin boyutlarını yayınladı.

Kadına yönelik bu dijital şiddetin önüne geçmek amacıyla Women’s Safety Hackathon adlı programı başlatan Google, Türkiye’de de faaliyete geçiyor. Bu program kapsamında kadınları dijital şiddeti önlemeye davet eden Google, kadınlarla birlikte bu problemi ortadan kaldırmak için Women’s Safety Hackathon programını ülkemizde de başlattı. 2019 yılında gerçekleştirilen bir araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar, erkeklerden 27 kat daha fazla dijital şiddete maruz kalıyor. Bu da kadına yönelik dijital şiddetin önlenmesi gerektiğine işaret ediyor.

Google, Dijital'de Kadına Yönelik Şiddeti Önlemek İçin Türkiye'de Dünya devi teknoloji şirketi Google, kadına yönelik dijital şiddetin önüne geçmek için başlattığı programının Türkiye çalışmalarını da başlattı.

Araştırmaya göre kadınların %50’si dijital ortamlarda yaşanan tacizler sebebiyle fiziksel güvenliklerinden endişe ederken, tacize maruz kalan kadınların %28’inin daha az çevrimiçi kalmayı tercih ettiği de ortaya çıktı. Diğer bir yandan kadınların %75’i bu dijital şiddet sebebiyle sosyal medya alışkanlıklarını değiştirme kararı aldı.

Benzer içerik:  TBMM, Netflix Erişim Engeli Hakkında Açıklama Yaptı

Türkiye’de de faaliyete geçen program kapsamında farklı şehirlerde bulunan Women Techmakers temsilcileri birbirleriyle iş birliği yapıyor ve kadınları bu programa dahil ediyor. Bu program kapsamında hem kadınlara çevrim içi eğitim veriliyor, hem de bu şiddete yönelik bir farkındalık oluşturuluyor. Diğer bir yandan bu şiddeti önleyebilmek adına yeni teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Projeyle ilgili detaylara göz atmak isterseniz buraya tıklayabilir ve Google’ın ilgili programı için hazırladığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz. İlgili web sitesinde dileyen kadınlar programa başvurularını yapabilir ve gerekli olan tüm bilgilere ulaşabilirler.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir