Google Chrome’a Dikkat Çeken Sözlük Desteği Geliyor

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olan Google Chrome, Android platformu için "sözcüklerin anlamını gösteren" bir özellik üzerinde çalışıyor.
 Google Chrome’a Dikkat Çeken Sözlük Desteği Geliyor

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan teknoloji ve arama motoru devi Google, yine dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olan Google Chrome üzerinde dikkat çeken bir özellik için çalışıyor. Android platformunda Google Chrome kullanan kişilere oldukça kolaylık sağlayacak olan bu güncelleme, Google Chrome’un test sürümünde ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi chrome tarayıcılarda bir kelimenin üzerine tıklayıp bıraktığınızda size Google arama sonuçlarını gösteriyor. Ayrıca dilerseniz Chrome tarayıcısı üzerinden sayfanın çevirisini tek tuşla yapabiliyorsunuz. Tüm bu yeniliklere ek olarak artık Chrome tarayıcısında okuduğunuz kelimelerin üzerine tıklayarak o kelimenin sözlük anlamına göz atabileceksiniz.

83.0.4103.106 kodlu test sürümünde ortaya çıkan bu özelliğe göre halihazırda Google’da bulunan özellik geliştirilmiş olacak. Google Chrome’da web sayfalarını gezerken, veya bir arama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuçlarda bir kelime dikkatinizi çektiğinde, o kelimenin anlamına çok kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Kelimenin üzerine tıklamanız veya kelimeye basılı tutmanız durumunda ekranınızda o kelimenin sözlük anlamı beliriyor.

İlgili İçerik  Fransa'da Google'a Kesilen 50 Milyon Euro'luk Ceza Onaylandı
Google Chrome'a Dikkat Çeken Sözlük Desteği Geliyor

Hemen üst taraftaki görselden de gördüğünüz 83.0.4103.106 kodlu Google Chrome sürümü ile kelimelerin sözlük anlamına ulaşabilmenin yanısıra, ekranın altında bulunan sözlük anlamı penceresini yukarıya kaydırarak daha detaylı web sonuçlarına da ulaşabileceksiniz. Örneğin bir web sitesinde makale okurken “pizza” kelimesine tıkladığınızda aşağıda küçük bir pencere belirecek.

Bu pencereyi yukarıya kaydırarak kelime hakkında bilgi alabilecke, veya aramayla ilgili web sitelerine göz atabileceksiniz. Yabancı kaynaklarda aktarılan bilgilere göre Chrome’un test sürümünde bu özellik henüz deneniyor. Testler başarılı bir şekilde tamamlanırsa Google Chrome’un herkes için bu özelliği yayınlayacağı düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan OPPO Reno 3A Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri başlıklı makalemizde Akıllı Telefon, OPPO ve Oppo Reno hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın