Connect with us


Dijital Haberler

Google, Aramalara Kendinizi Ekleyebilmeniz İçin “Kişi Kartları” Özelliğini Duyurdu

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, kendinizi kolaylıkla arama sonuçlarına ekleyebileceğiniz “Kişi Kartları” özelliğini duyurdu.

Zaman:

Tarih:

Kişi Kartları Geliyor: Google'a Kendinizi Ekleyebileceksiniz

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve arama motoru alanında piyasa lideri olan Google, arama sonuçları ile ilgili birçok geliştirme üzerinde çalışıyor. Bu gelişmelerden biri de arama sonuçlarına kendinizi ekleyebilmeniz için gelecek olan güncelleme. Bildiğiniz gibi Google, arama sonuçlarında milyonlarca kişi ve ünlüyü direkt olarak sizin karşınıza çıkarıyor. Örneğin Natalie Portman şeklinde aradığınızda ekranın sağ köşesinde o kişinin bilgileri beliriyor.

Bu bilgiler, Google’a direkt olarak Wikipedia üzerinden sağlanıyor ve Wikipedia üzerinde sayfası olmayan kişiler Google’ın kartlar bölümünde görünmüyor. Fakat yeni gelecek olan güncellemeyle işler değişecek gibi görünüyor. Yeni gelen güncelleme ile birlikte Wikipedia’da sayfanız olması gerekmeyecek, veya ünlü olmanıza da gerek olmayacak.

Şuanda Google tarafından testleri sürülen ve ilk olarak Hindistan’da İngilizce dilinde denenen özellik, oldukça basit işliyor. Buna göre dileyen kişiler, Google’a “add me to search“, yani “aramaya beni ekle” yazarak kendilerini ekleyebiliyor. Bu aramayı yaptığınızda karşınıza çıkan sayfada “Get Started” butonuna tıklıyor ve bilgi ekranına geliyorsunuz. Bu ekranda ise isminizi, okulunuzu, işinizi, sosyal medya ve diğer iletişim adreslerinizi, hakkınızda kısa bir yazıyı, web sitenizi, veya fiziksel adresinizi girebiliyorsunuz.

Hemen yukarıdaki videodan da gördüğünüz gibi kişi kartları, ünlü olmasanız bile kendinizi arama sonuçlarına kolayca eklemenizi sağlıyor. Diğer bir yandan bu özellik ile birlikte yanlış bilginin yayılacağına dair endişeleri yanıtlayan Google, kötüye kullanım ile ilgili önlemleri aldıklarını söylüyor.

Benzer içerik:  Gmail ile Google Meet Entegre Ediliyor

Kötüye kullanıma karşı çeşitli mekanizmalar bulunduğunu açıklayan Google, her Google hesabının 1 telefonla doğrulanarak herkesin maksimum 1 kişi eklemesinin sağlanacağını açıkladı. Eğer sizin adınıza, sizin bilginiz dışında bir kart açılırsa, bu kartı doğrudan Google’a bildirebiliyorsunuz. Diğer bir yandan Google’a eklediğiniz kartları da dilediğiniz gibi düzenleyebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir