Google’ın Bilinmeyen Arama Komutları

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google'da daha iyi arama yapabilmenizi ve aradığınıza ulaşabilmenizi sağlayacak özel komutları bu makalemizde hazırladık.
 Google’ın Bilinmeyen Arama Komutları

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google‘da arama yaparken bazen istediğinize ulaşmakta zorluk çekebilirsiniz. Google algoritmaları her ne kadar her gün güncellense de, bazen aramamıza ulaşmamızı sağlayamıyor. Bu sebeple yaptığınız aramayı daha çok detaylandırmanız gerekebiliyor.

Google’da arama yaparken aramanızı detaylandırabilmeniz çeşitli komutlar bulunuyor. Bu arama komutlarını kullanarak aramanızın ne ile ilgili olduğunu detaylandırabiliyorsunuz. Örneğin PlayStation 5 haberlerine bakacaksınız ve bunu belirli bir site üzerinde arayacaksınız, o zaman “site:kitle.net PlayStation 5” gibi bir komut girerek dilediğiniz sitenin makaleleri arasında arama yapabiliyorsunuz.

Veya matematik işlemlerini google’a direkt olarak 2+2 gibi)yazabilirsiniz. Google karşınıza sonuçları çıkaracaktır. Ayrıca döviz kurları da aynı şekilde Google’da karşınıza çıkacaktır. Buna benzer pek çok özelliği bulunan Google, özel arama operatörleriyle de kullanıcıların aradığına ulaşabilmesini sağlıyor. Biz sizler için Google’ın en iyi arama komutlarını hemen aşağıya listeledik, dilerseniz göz atabilirsiniz…

Google Arama Komutları

Google'ın Bilinmeyen Arama Komutları

Google’da arama yapmanızı kolaylaştıracak komutları hemen aşağıya listeledik, bu komutları direkt olarak Google üzerinde arayabilir ve kullanabilirsiniz. Bu komutlar her kullanıcının kullanımıan açıktır. Komutlar, mobil platformlarda, telefonlarda ve tabletlerde de kullanılabilir.

Belirli Sitede Arama Yapmak

Google’da sadece belirli bir siteden arama yapmak isterseniz “site:kitle.net Arayacağınız Şey” şeklinde yazmalısınız. Örneğin PlayStation 5 araması yaparken sadece kitle.net üzerindeki sonuçları görmek istiyorsanız “site:itle.net PlayStation 5” şeklinde yazabilirsiniz.

Benzer Siteleri Bulmak

Örneğin Facebook gibi sosyal medya platformlarını bulmak istediğinizde “related: Facebook.com” kodunu kullanabilirsiniz. “Related: ” komutunu girerek bir site yazmanız durumunda, o siteye benzer siteler karşınızda listelenir.

İlgili İçerik  Google, Corona Virüsü Sebebiyle Çindeki Ofislerini Kapatıyor

Sadece Aradığınız Cümleyi Bulmak

Google’a bazen aramak istediğiniz uzun bir şey yazarsanız, size bambaşka sonuçlar çıkarabilir. O sebeple sadece aradığınız cümleyi çıkarmak için tırnak” işaretini kullanmanızda fayda var. Örneğin bir film repliği arıyorsanız, o repliği “Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti?” bu şekilde tırnak içerisinde yazmanız işinize yarayacaktır. Bu komutu girdiğinizde sadece o repliği, cümleyi veya kelimeyi içeren makaleler karşınıza çıkacaktır.

Arama Yaparken Bir Kelimeyi Engelleme

Google’da arama yaparken bir kelimenin yanına “” tire işareti koymanız durumunda -işaretinin yanına yazdığınız kelime engellenir. Örneğin bir telefon arıyorsunuz fakat telefonda Snapdragon olmasını istemiyorsunuz. Bu durumda telefon -snapdragon yazarak Snapdragon kelimesi geçmeyen telefon sonuçlarına ulaşırsınız.

Google’dan Öneri İsteme

Google’da bir şey ararken, * işareti kullanarak Google’ın size öneride bulunmasını isteyebilirsiniz. Örneğin en pahalı şeyler araması yapmak istiyorsanız, “en pahalı *” şeklinde tırnak işaretleri olmadan arama yapmalısınız Bu durumda sizin karşınıza en pahalı telefonlar, en pahalı ülkeler gibi listeler çıkacaktır.

2 Sayı Arasında Arama Yapmak

Google’da arama yaparken iki tarih arasını, iki fiyat arasını veya herhangi bir 2 sayı arasını belirleyebilirsiniz. Örneğin samsung telefon ararken “samsung 1000TL..2000TL” şeklinde komut girersen,z 500 ile 1500 TL arasındaki cihazları karşınıza çıkaracaktır. Veya tarih ile ilgili bir arama yapmak ve 1400-1500’lü yıllardaki savaşlara bakmak istiyorsanız savaş 1400..1500 komutunu kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın