Connect with us


Dijital Haberler

Google, Türkiye’deki Arama Sonuçlarından Alışveriş Reklamlarını Kaldırıyor

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, Rekabet Kurumuyla yaşadığı bir sorun sebebiyle arama sonuçlarından “alışveriş reklamlarını” kaldırdı.

Zaman:

Tarih:

Google, Arama Sonuçlarından Alışveriş Reklamını Kaldırıyor

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, Rekabet Kurumu‘nun aldığı bir karar sebebiyle arama sonuçlarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz zamanlarda Rekabet Kurumu tarafından kontrol edilen ve Rekabet Kanunlarına aykırı davrandığı saptanan Google, bu sebeple cezalandırılmıştı. Bugüne kadar ilgili sorunun sonuca ulaştırılamaması, Google’ın arama sonuçlarını değiştirmesine sebep oldu.

İlgili değişiklik aslında pek çok kişinin de kullandığı aramalarda çıkan “alışveriş sonuçları” ile ilgili. Bildiğiniz gibi Google arama motoru üzerinde örneğin “telefon” gibi herhangi bir şey aradığınızda, Google size birçok alışveriş sitesi üzerinden ilanları gösteriyor. Arama sonuçları üzerinde gösterilen sonuçlar, genel olarak en ucuz ve en çok tıklanan ürünler oluyor. Bu da açıklamalara göre Rekabet Kanunlarına aykırı bir durum.

Daha önce Google’a 98 milyon TL‘nin üzerinde bir ceza veren Rekabet Kurumu, Google’ın fiyat karşılaştırması yaptığını ve bu karşılaştırmaya göre ilk sırayı belirlediğini, bunun da rakip platformları oldukça zorladığını açıkladı. Örneğin telefon, kablosuz kulaklık gibi aramalar yaptığınızda sizin karşınıza direkt olarak Amazon’da listelenmiş uygun fiyatlı ürünler çıkarılıyor. Bu da kullanıcıların ilk olarak Amazon’a yönlenmesine ve diğer ticari platformların işlerinin zorlaşmasına sebep oluyor.

Google, Arama Sonuçlarından Alışveriş Reklamını Kaldırıyor

Hemen yukarıdan da gördüğünüz arama sonuçları, şuanda alışveriş ile ilgili yaptığınız aramalarda karşınıza çıkıyor. Aslında Google bunu kullanıcıların kolaylığı için yapsa da, Rekabet Kurumu tarafından bu durum hiç iyi karşılanmıyor. Türkiye Rekabet Kurumu, Arama motoru pazarında piyasaya hakim olan Google’ın, bu durumu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki  işleri zorlaştırdığı ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle “alışveriş sonuçlarına” izin vermedi.

Bu durumun çözüme kavuşmaması da, Google’ın 10 Ağustos 2020 tarihini hedef göstererek bu arama sonuçlarını kaldıracağını söylemesine sebep oldu. Eğer Rekabet Kurumu ve Google arasındaki bu sorun çözüme ulaştırılamazsa, 10 Ağustos tarihinden itibaren Google’ın arama sonuçlarında “alışveriş ilanlarını” göremeyeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor

Güncel