Google, 50 Trilyon Piksellik Beyin Haritası Yayınladı

 Google, 50 Trilyon Piksellik Beyin Haritası Yayınladı

Janelia araştırma kampüsü ve Google bilim adamları birlikte yaptıları çalışmalar ile şimdiye kadar ki en yüksek çözünürlüklü beyin haritasını çıkardı. Meyve sineğinin beyninin incelendiği araştırma 12 yıl sürerken, yaklaşık 40 milyon dolarlık bir maliyetle tamamlandı. Ortaya çıkan beyin haritasının 50 trilyon 3D Piksel‘den oluştuğu söylendi. Üstelik bu harita, meyve sineğinin beyninin “insan saç teli” kalınlığındaki bir bölümünün incelenmesiyle oluşturuldu.


İlginizi Çekebilir: Kesinlikle İzlemeniz Gereken Bilim Kurgu Filmleri

Google’dan ve Janelia araştırma kampüsünden bir grup bilim insanı şuana kadarki en yüksek çözünürlüklü ve en iyi beyin haritasını çıkardıklarını söyledi. 25.000 nöronu bağlayan ve 20 milyon sinaps içeren 3D beyin haritası Google tarafından paylaşıldı. Google ve Janelia Aaraştırma Kampüsünün bu özel araştırmaya başlarken attıkları ilk adım meyve sineğinin beynini yaklaşık 250 mikrometre kadar bölmek oldu, bu da yaklaşık insanların saç teli kalınlığında oluyor. 1 teli kalınlığındaki meyve sineği beyni çok küçük dursa da, bu araştırma tam 12 yıl sürmüş ve 40 milyon dolara mal olmuş.

50 trilyon 3D pikselden oluşan bu beyin haritasında 25.000 nörün ve 20 milyon sinaps bulunması şuana kadar yapılan en yüksek çözünürlüklü beyin haritası olmasını sağladı. Meyve Sineği’nin sadece insan saç teli kalınlığındaki bir bölümü ile oluşturulan harita, Google’da ve Janelia Araştırma Kampüsünde görev alan bilim insanlarının açıklamalarına göre şimdilik bilimsel sorulara yanıt olmayacak. Fakat ilerleyen zamanlarda beyindeki gizemleri ortaya çıkarabilecek bir potansiyele sahip.

İlgili İçerik  Google ve Brezilya Anlaşarak 2 Milyon Kişiyi Adreslendirecek

Şimdiye kadar oluşturulan en yüksek çözünürlüklü beyin haritasına sayfanın aşağısından ulaşabilir, hemen alt taraftan videoya göz atabilirsiniz.

Meyve Sineği’nin Beyni

Google ve Janelia Araştırma Kampüsü’ün oluşturduğu bu beyin haritası 12 yılda, 40 milyon dolarlık bir maliyetle tamamlanmıştır. Toplamda 25.000 nöron, 20 milyon sinaps hem bilgisayar tarafından otomatik olarak, hem de bilim insanları tarafından manuel olarak haritalandırılmıştır.

Google ve Janeli: Beyin Haritası (Beyin Haritası Bağlantısı)

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın