Gizli Devlet Belgeleri, Artık İnternetsiz Bilgisayarda Tutulacak

Resmi gazetede yayınlanan yazıya göre "gizli" ve "çok gizli" statüsündeki belge ve dosyalar, bundan sonra internetsiz bilgisayarlarda tutulacak.
 Gizli Devlet Belgeleri, Artık İnternetsiz Bilgisayarda Tutulacak

Resmi Gazete‘de yayınlanan karara göre gizli ve çok gizli statüsündeki belgelerin, dosyaların artık internetli bilgisayarlarda yayınlanmayacağı belirtildi. Artık devlet belgeleri ve çok gizli statüsündeki diğer belgeler internetsiz bilgisayarlarda tutulacak ve bu sayede güvenliği de sağlanmış olacak.

Dijitalleşme adımlarının oldukça arttığı şu dönemlerde dijitale yönelik pek çok gelişme yaşandı. Dijitale geçişin ve dijital platformların kullanımının artması, beraberinde güvenlik sornlarını da getirdi. Pek çok sistemin saldırılara açık olması ve ne kadar güvenlikli olursa olsun her bilgisayarın hacklenme olasılığının olması bu kararın alınmasında önemli bir rol oynadı.

Bildiğiniz gibi bu tür belgelerin saklandığı cihazlar, direkt olarak ele geçirilmediği sürece sadece hacker saldırılarıyla ele geçirilebiliyor. Hacker‘ların bu tür bilgisayarlara saldırabilmesi ve önemli bilgileri ele geçirebilmesi için en önemli etken de internet. Bildiğiniz gibi bir cihazda internet olmazsa dışarıdan hiçbir şekilde bağlanılamıyor. Bu da o bilgisayarın güvenliğini maksimuma çıkarıyor.

İlgili İçerik  Cem Uzan, Dikkat Çeken Kripto Para Vaadi Verdi
Gizli Devlet Belgeleri, Artık İnternetsiz Bilgisayarda Tutulacak

Bir belgenin “çok gizli” statüsünde olduğunu düşünürsek, ele geçirilmemesi de oldukça önemlidir. Bu sebeple atılan adım oldukça mantıklı. 1 Temmuz’dan itibaren başlayacak olan dönüşüm, devlet sistemlerinin güvenliğini de güçlendirecek. Hali hazırda E-Devlet‘te, yani turkiye.gov.tr‘de kullanılan “dijital belge doğrulama sistemi“, dönüşüm ile birlikte devlet yazışmalarında da kullanılacak.

1 Temmuz 2020 tarihindne itibaren gizli ve çok gizli statüsündeki belgeler internetsiz bilgisayarlarda düzenlenebilecek. İnternetsiz bilgisayarlarda belgelerin Z kodu bulunacak ve her birinin gizlilik derecesi üzerinde yazacak.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın