Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları ve Durakları

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Ankara Gar’dan kalkan Doğu Ekspresi, 1.310 kilometre boyunca tam 47 durak’tan geçerek yolculuğu Kars’da sonlandırır. Tam 24,5 saat sürecek olan bu eşsiz yolculukta ülkemizdeki muhteşem manzaraları yakından görebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi Biletinizi TCDD’nin resmi internet sitesinden alabilirsiniz. Buraya tıklayarak TCDD’nin e-bilet alma sayfasına gidebilirsiniz.

E-Bilet sayfasında Nereden Kısmına Ankara Gar, Nereye Kısmına ise Kars yazın. Veya tam tersini.

Bildiğiniz gibi Doğu Ekspresi hem turistler hem de vatandaşlarımız tarafından çok fazla talep görüyor bu yüzden bilet bulmanız biraz zorlaşıyor. 2+1 Pulmanlar için rahatlıkla biletler bulabilirken, Yataklı odaların biletlerini bulmak bir kaç hafta bekletebiliyor. TCDD‘nin geçtiğimiz aylarda getirdiği Turistik Doğu Ekspresi ile bu sorun çok düşük oranda azaltılmış olsa da hala bilet bulmak o kadar kolay değil, Bilet almanız için biraz beklemeniz veya tatil firmalarıyla anlaşmanız gerekiyor. Fakat turistik biletlerin pahalılığından dolayı bilet bulmanız normal trenlere göre daha kolay. Türkiye Cumhuryeti vatandaşı olarak siz de daha fazla ücret ödeyerek turistik tren bileti alabiliyor ve Doğu Ekspresi yolculuğunuzu daha yakın tarihte yapabiliyorsunuz.

Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Ankara-Kars arasında yolculuk yapan Turistik Doğu Ekspresi, Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri Ankara’dan, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri ise Kars’dan kalkıyor. yolculuğnu 32 saatte tamamlayan Turistik Doğu Ekspresi treni biletleri’nin fiyatı ise şu şekilde;

2 Kişilik Oda’da 1 kişi kalırsanız: 400TL

2 Kişi Kalırsanız: 480TL

Turistik ve Normal Doğu Ekspresi Farkı Nedir?

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Farklı noktalarda 2-3 saat arayla duran Turistik Doğu Ekspresi treni, turistik yerlerde molalar vererek her ilde turizm’in gelişmesini sağlıyor ve amaçlıyor. Normal Tren’in yolculuğu 24,5 saat sürerken Turistik tren’in yolculuğu 32 saat sürüyor. Ayrıca bilet bulma kolaylığı da mevcut.

Normal Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

24,5 Saat boyunca Türkiye’nin Doğusuna yolculuk yapabileceğiniz bu eşsiz Doğu Ekspresi Yolculuğu‘nun fiyatları da çok uygun.

Size 2020 yılı için detaylı bir şekilde güncel fiyatlandırmayı şöyle sıralayalım;

Pulman

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Pulman bileti alırsanız, vagonlarda bulunan koltuklarda seyahat edebilirsiniz, yani Pulman bileti, çoklu koltuklar bulunan bir vagonda seyahat etmeniz içindir. Bu arada koltuklar TCDD‘nin sitesine göre gayet konforluymuş 🙂

Pulman Bilet Fiyatları

Kişi Başı Tam Bilet: 48 Türk Lirası

18-24 yaş gençler için: 45 Türk Lirası

60-64 yaş arası için: 40 Türk Lirası

7-12 yaş çocuklar için: 35 Türk Lirası

Basın kartı olanlar için: 30 Türk Lirası

Öğretmenler için: 30 Türk Lirası

TSK ve TCDD Personeli için: 30 Türk Lirası

Örtülü Kuşetli

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Aileler veya Gruplar için gayet iyi olan örtülü kuşetli bilet ile, 4 kişilik koltuklu bir odada yolculuk yapabilirsiniz. Bu koltuklar 4 kişilik yatağa dönebilecek şekildedir. Eğer tek kişi olarak buraya bilet alırsanız başka insanlarla tanışabilirsiniz, fakat isterseniz grubunuzla 1 odayı kendiniz için de kapatabilirsiniz. Tabi 1 kişi gidip 4 kişilik bu odayı almak isterseniz o da mümkün 🙂

Örtülü Kuşetli Bilet Fiyatları

Kişi Başı Tam Bilet: 118 Türk Lirası

18-24 yaş gençler için: 115 Türk Lirası

60-64 yaş arası için: 110 Türk Lirası

7-12 yaş çocuklar için: 105 Türk Lirası

Basın kartı olanlar için: 100 Türk Lirası

Öğretmenler için: 100 Türk Lirası

TSK ve TCDD Personeli için: 100 Türk Lirası

Yataklı 2 Kişilik Oda

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

2 Kişi ile yolculuk yapacak kişiler ve birlikte romantik bir yolculuk yapmak isteyen çiftler için harika bir seçenek. Bu odalarda 2 Koltuk, 2 Yatak, 1 Lavabo bulunur. İsterseniz 1 kişilik bilet alıp bir başkasıyla seyahat edebiliyorsunuz, fakat bu seçenek genelde baş başa uzun yolculuk yapmak isteyen çiftler tarafından kullanılıyor.

2 Yataklı Oda Bilet Fiyatları

Kişi Başı Tam Bilet: 128 Türk Lirası

18-24 yaş gençler için: 125 Türk Lirası

60-64 yaş arası için: 120 Türk Lirası

7-12 yaş çocuklar için: 115 Türk Lirası

Basın kartı olanlar için: 110 Türk Lirası

Öğretmenler için: 110 Türk Lirası

TSK ve TCDD Personeli için: 110 Türk Lirası

Tren’de Tuvalet ve Yemek İhtiyacımızı Nasıl Karşılayacağız?

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspresi treninin her vagonunda 2 tuvalet ve trenlerin her birinde bir kantin bulunur. Yemek ve su ihtiyacınızı bu kantinden karşılayabilirsiniz. Ayrıca trenin duracağı zaman TCDD görevlisi sizlerden yemek siparişi alır ve sipariş ettiğiniz yemekleri durakta size getirebilir. Yani duraklara yaklaştığınızda görevli aracılığıyla yemek sipariş verebiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi Durakları

Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi

Doğu Ekspres‘inin geçtiği iller Ankara Gar – > Kırıkkale – > Kayseri – > Sivas – > Erzincan – > Erzurum – > Kars Gar

Ankara Gar – Kars Gar arası Doğu Ekspresi Duraklarını detaylı liste olarak aşağıda sıraladık.

  1. 18:00 – Ankara Gar
  2. 18:15 – Kayaş
  3. 18:50 – Elmadağ
  4. 19:15 – Irmak
  5. 19:45 – Kırıkkale
  6. 20:40 – Çerikli
  7. 21:30 – Yerköy
  8. 22:00 – Şefaatli
  9. 22:30 – Sarıkent
  10. 22:50 – Yenifakılı
  11. 23:40 – Kalkancık
  12. 00:00 – Boğazköprü
  13. 00:25 – Kayseri
  14. 01:00 – Sarımsaklı
  15. 02:00 – Yeniçubuk
  16. 02:35 – Şarkışla
  17. 03:15 – Bedirli
  18. 03:40 – Kalın
  19. 04:00 – Sivas
  20. 04:40 – Bostankaya
  21. 05:30 – Yenikangal
  22. 05:50 – Çetinkaya
  23. 06:00 – Avşar
  24. 06:30 – Güneş
  25. 06:35 – Göçentaşı
  26. 06:50 – Cürek
  27. 07:00 – Demirdağ
  28. 07:10 – Divriği
  29. 07:45 – Kemaliye Çaltı
  30. 07:50 – Adatepe
  31. 08:05 – Bağıştaş
  32. 08:20 – İliç
  33. 08:40 – Güllübağ
  34. 08:50 – Yahşiler
  35. 09:05 – Eriç
  36. 09:25 – Kemah
  37. 10:20 – Erzincan
  38. 11:45 – Mercan
  39. 12:00 – Çadırkaya
  40. 12:15 – Erbaş
  41. 12:40 – Karasu
  42. 13:10 – Aşkale
  43. 13:30 – Kandilli
  44. 13:50 – Ilıca
  45. 14:15 – Erzurum
  46. 15:00 – Hasankale
  47. 15:15 – Köprüköy
  48. 15:40 – Horasan
  49. 16:10 – Süngütaşı
  50. 16:20 – Karaurgan
  51. 16:30 – Topdağı
  52. 17:15 – Sarıkamış
  53. 18:15 – Kars
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi
Doğu Ekspresi ile 25 Saatlik Tren Yolculuğu Rehberi