Gezegenler Geçidi Çıplak Gözle Dünyadan Görülebilecek

Moskova Planetaryumu tarafından yapılan açıklamalara göre "gezegen geçidi"nin 4 Temmuz ve 22 Temmuz tarihinde çıplak gözle görülebileceği belirtildi.
 Gezegenler Geçidi Çıplak Gözle Dünyadan Görülebilecek

Güneş sisteminde dünyaya yakın 5 gezegenden oluşan “gezegenler geçidi” yakın zamanda dünyadan çıplak gözle görülebilecek. Moskova Planetaryumu tarafından yapılan açıklamalara göre gezegenler geçidinin çıplak gözle görülebilecek olması dünya genelinde pek çok kişinin ilgisini çekti.

Moskova Planetaryumu tarafından yapılan açıklamalara göre çok yakın bir zamanda, tam tarih vermek gerekirse 4 Temmuz ve 22 Temmuz tarihlerinde dünyadan çıplak gözle gezegen geçidi görülebilecek. Yapılan açıklamalara göre 4 Temmuz gecesinde, gece yarısından itibaren Jüpiter ve Satürn’ün çıplak gözle dünyadan görüleceği belirtildi.

Diğer bir yandan Mars’ın da gece saat 2’den itibaren çıplak gözle görülebileceği belirtilirken, Venüs’ün ise sabah saatlerinde çıplak gözle görüleceği belirtildi. Diğer bir yandan yaklaşık 3 hafta sonra, 22 Temmuz tarihinde de Merkür’ün çıplak gözle görülebileceği açıklandı. Oldukça dikkat çeken açıklamaların devamında Uranüs ve Neptün gezegenlerinin çıplak gözle görülemeyeceği de eklendi.

Gezegenler Geçidi Çıplak Gözle Dünyadan Görülebilecek

4-22 Temmuz tarihlerinde çıplak gözle görülebilecek olan gezegenler arasında Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn‘ün bulunduğu belirtilirken, Uranüs ve Neptün’ün çıplak gözle görülemeyeceği de eklendi. Ayrıca Planetaryumun Direktörü Faina Rublev, gezegen geçidinin görünmesinin bizlere zararı olup olmayacağı soruları hakkında yaptığı açıklamalarda şunları belirtti; “Gezegenler geçidinin bize hiçbir etkisi olmayacak. Bazı insanlar onu felaketlerin ortaya çıkmasıyla ilişkilendiriyor ve hatta korona virüsü bile buna bağlıyorlar, bu saçmalık. Hangi çağda yaşıyoruz? Bu sadece gezegenlerin konfigürasyonunun düzenli bir tekrarıdır. Daha önce araştırılmış ve bilinen bir şeydir. Yeni bir şey ortaya çıkmayacağından, bilim onunla ilgilenmiyor.

İlgili İçerik  Uzay Çöplüğü Sorunu 760 Milyon TL'ye ESA Tarafından Çözülecek

Diğer bir yandan Rus gökbilimci Vladimir Surdin ise gezegenler geçidinin bu yıl benzersiz olmayacağı görüşünü bildirdi. Ayrıca Rus bilim adamı Surdin, bu geçidin Güneş üzerinde hafif bir şekilde yerçekimsel etki yapabileceğini, hafif gelgitlere sebep olabileceğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan 22 Mayıs Bitcoin Pizza Günü | Tarihin İlk Bitcoin Alışverişi başlıklı makalemizde 10.000 Bitcoinlik Pizza, Bitcoin ve Bitcoin Pizza hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın