George Floyd Hakında Kötü Yorum Yapan Riot Games Yetkilisi İstifa Etti

Riot Games yetkililerinden olan Ron Johnson, George Floyd hakkında yaptığı "kötü yorumlar" sebebiyle önce izne çıkarıldı, sonra istifa etti.
 George Floyd Hakında Kötü Yorum Yapan Riot Games Yetkilisi İstifa Etti

Dünyanın en çok oynanan MOBA oyunlarından biri olan League of Legends‘ın, ve son zamanların ilgi çeken FPS oyunu Valorant‘ın yapımcı şirketi Riot Games, bir yetkilinin yaptığı paylaşım sebebiyle zan altında kaldı. Riot Games Tüketici Ürünleri Başkanı Ron Johnson, George Floyd‘un sabıka kaydını tepki çeken açıklamalar ile paylaştı.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz zamanlarda ABD‘nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis‘te George Floyd isimli kişinin polis tarafından öldürülmesi, ABD’yi yangın yerine çevirmişti. Derek Chauvin isimli polis memuru, George Floyd’un boğazına 8 dakika 46 saniye boyunca bastırarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olmuştu. Ardından olay görüntülerinin yayınlanması tüm ABD’yi karıştırmış ve ülke genelinde protestolara sebep olmuştu.

Tüm ülke George Floyd’un anısına ırkçılığa karşı bir araya gelirken, Riot Games Tüketici Ürünleri Yöneticisi Ron Johnson oldukça tepki çeken bir paylaşımda bulundu. George Floyd’un sabıka geçmesini paylaşan Johnson; “Öldürülmesini kınamak için hiçbir neden yok. Bu tür suçlu bir yaşam tarzı hiçbir zaman iyi şeylerle sonuçlanmaz.” açıklamalarında bulundu. Johnson’un bu açıklamaları yaptığı resimde de George Floyd karşıtı açıklamalar yer alıyor.

İlgili İçerik  Riot Games, 5v5 FPS Oyunu Valorant'ı Duyurdu
Floyd Hakında Kötü Yorum Yapan Riot Yetkilisi İstifa Etti

Riot Games yetkilisinin paylaştığı görselde George Floyd’un sabıka kaydı yer alıyor ve şunlar yazıyordu; “Medya ve sol George Floyd’u şehit ettiler. Ama gerçekte kimdi? Tutuklanmasa araba kullanmaya ve muhtemelen çocuğunuzu öldürmeye hazır hale gelebilirdi.

Riot Games üst yetkililerinden olan Ron Johnson’un bu açıklamaları tabii ki Riot Games tarafından da dikkat çekti. Riot Games, Ron Johnson hakkında karar vermek adına Johnson’ı izne çıkardı. Ardından ise Riot Games, Ron Johnson’un istifa ettiğini şu e-posta ile duyurdu;

Ron’un bu konuda gerçekten kötü bir karar verdiğine inanıyoruz. Ron’un yanlış kararı, çoğumuza ve daha geniş topluluğumuza zararlı bir şekilde sonuçlandı. Duyarsızdı ve bu duyarsızlığı şu anda tüm adaletsizlik eylemlerine karşı bir olmak için verdiğimiz taahhüdü baltalıyor. Irkçılık, önyargı ve nefret’e karşıyız. Ron bunun farkına vardı ve ileride Riot’ta lider olamayacağını kabul etti. Sonuç olarak istifa etti, bugün şirketten ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan LoL Maç İzleme Görevleri Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde League of Legends, LoL ve LoL Görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın