Fransa’da Google’a Kesilen 50 Milyon Euro’luk Ceza Onaylandı

Fransa Danıştayı, Google'ın açık ve şeffaf olmaması sebebiyle 50 milyon Euro'luk cezayı onayladı. Detaylar haberimizde...
 Fransa’da Google’a Kesilen 50 Milyon Euro’luk Ceza Onaylandı

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, yine bir yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Bir çok kez mahkemelere çıkan ve toplamda milyarlarca liralık cezaya çarptırılan Google, Fransa Danıştayı‘nın onayıyla 50 milyon Euro‘luk bir ceza daha aldı.

Google’ın veri politikası ve veri kullanımı hakkında kullanıcılarını açık ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmediğini onaylayan mahkeme kararı, Google’ın cezaya çarptırılmasına sebep oldu. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında bulunan ve Android platformunun sahibi konumunda bulunan Google, bu kez Android platformu hakkındaki bir soruşturma sebebiyle ceza aldı.

Geçtiğimiz zamanlarda Android platformunun veri kullanımı hakkında kullanıcıları açık ve şeffaf bilgilendirmemesi sebebiyle Fransa’da Google’a dava açılmış ve bir süredir soruşturmalar devam ediyordu. Soruşturmalar, Google’ın bu konuda herhangi bir değişimde veya güncellemee bulunmaması sebebiyle sonuçlandı. Fransa Danıştayı, Ulusal Veri Koruması Komisyonu‘nun yaptığı başvurunun haklı olduğuna karar vererek, Google’ın bu konuda bir güncelleme yapmadan aynı şekilde devam etmesi sebebiyle cezayı onayladı.

İlgili İçerik  Google'ın Kurucuları Üst Düzey Yönetimden İstifa Edecek
Fransa'da Google'a Kesilen 50 Milyon Euro'luk Ceza Onaylandı

Google, bugüne kadar veri kullanımı hakkında bir değişimde bulunmasa da, Fransa Danıştayı’nın 50 milyon Euro’luk cezayı onaylamasının ardından değişim yapmaya karar verdi. 2018 yılında yayınlanan Genel Veri Koruma Yasası‘na göre şirketlerin, kullanıcı verilerini nasıl kullandığını sade bir şekilde anlatması gerektiği belirtiliyor. Google, mahkeme kararına kadar bir değişiklik yapmasa da, cezanın onaylanmasının ardından veri kullanımı konusunda değişime gideceklerini belirtti.

Soruşturma, Android platformlarda kişiselleştirilmiş reklamlar için kullanılan kullanıcı verileri hakkında “kullanıcılara açık bilgi vermemek” sebebiyle başlatılmıştı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın