Fransa Rekabet Kurumu, Google’a 150 Milyon Euro Ceza Kesti

 Fransa Rekabet Kurumu, Google’a 150 Milyon Euro Ceza Kesti

Google‘a “Haksız Rekabet” gerekçesi ile verilen cezalar her geçen gün daha da artıyor. Geçtiğimiz günlerde tartışmaları sıkça duyulan Türkiye’nin Rekabet Kurumu ile Arama motoru devi Google’ın arasında geçen “haksız rekabet” tartışmasını anlık olarak web sitemizde de sizlere sunmuştuk.

Türkiye Rekabet Kurumu, geçtiğimiz zamanlarda Google’a “Haksız Rekabet” gerekçesiyle ve Google’ın kendi uygulamalarını Android cihazlara yükleme zorunluluğu koyması sebebiyle haksız bir şekilde rakip elemekten ceza vermişti. Türkiye’de Rekabet Kurumu’ndan ceza alan Google tam 93 milyon lira ceza ödemişti.

[ilgiliMakale icerik_id=”2466″]

Son günlerde haksız rekabet davalarında çok büyük cezalar alan Google, Türkiye’den sonra bir de Fransadan bir darbe yedi. Google, “Reklamcılara yönelik rekabet” kurallarına uymadığı ve “Haksız Rekabet” uyguladığı gerekçesiyle Fransa’dan tam 150 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Google, bu cezadan sonra karara itiraz edeceğini belirtti.

İlgili İçerik  Facebook, Karanlık Modunu Herkes İçin Yayınladı

Google 50 Milyar TL’den Fazla Ceza Aldı!

Google 50 Milyar TL'den Fazla Ceza Aldı!
Google 50 Milyar TL’den Fazla Ceza Aldı!

Google, reklam politikalarında, Android platformunda ve arama motoru sıralamalarında “haksız rekabet” yaptığı gerekçesiyle 3 yıl içerisinde 50 milyar Türk Lirasından fazla cezaya çarptırıldı. AdWords ve AdSense ile geliririnin %85’ini elde eden Google, her yıl 100 milyar dolardan fazla gelir sağlıyor. Ayrıca Dijital pazarın %33’ü Google’ın elinde bulunuyor.

2019 yılının ilk 9 ayında 97 milyar dolar gelir elde eden Google, yıl içerisinde Avrupa Birliği tarafından bir çok cezaya çarptırıldı. Uzmanlar, Google’ın bu tür politikalarla pek çok cezaya daha çarptırılacağını ve derhal bu politikaların değiştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın