FPS Nedir

 FPS Nedir

Çoğunlukla oyuncuların, teknoloji severlerin veya kamera meraklıların ilgisini çeken FPS nedir ne değildir, ne anlama gelir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.


İlginizi Çekebilir: VPN Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

Öncelikle oyunlarda sık sık kullanılan FPS tabiri nedir ne değildir ondan bahsedelim. Örneğin bir oyun oynuyorsanız, oyunda size FPS değerleri gösterilir. Bu FPS Değerleri, sizin ekranınızın saniyede verdiği görüntünün verisidir. Yani basitçe anlatacak olursak bilgisayarınız 60 FPS veriyorsa, ekranınız size saniyede 60 kare yansıtıyor demektir. Genellikle oyunlarda veya ekranlarda tercih etmeniz gereken FPS 60 olmalıdır. Gözlerimiz 60 FPS üstünü net tespit edemezken, 60 FPS altında da kasmalar meydana gelebilir.

Bu teknolojik cihazlarda veya kameralarda da geçerlidir. Örneğin 1000 FPS değerindeki bir kamera, saniyede 1000 kare çekebilir. Burada kullanılan FPS’in kelime anlamı “Frame Per Second“dur. Yani Türkçeye çevirecek olursak “Saniyelik Kare Sayısı” anlamına gelir. Web sitemizde gördüğünüz telefon tanıtımlarında FPS değerini görüyorsanız, bu o telefonun saniyelik çekebileceği kare anlamına gelir. Günümüzde 1000 FPS değerinde çekim yapabilen bir çok telefon, bunu ağır çekim özelliği için kullanır. Saniyede 1000 veya üstü kare çekimi, ağır çekime alındığında oldukça iyi bir görüntü ortaya çıkabilir. Bugüne kadar üretilmiş FPS değeri en yüksek kamera 70 Trilyon FPS değerine sahiptir. İlgili Haber: 70 Trilyon FPS Kamera Üretildi . Dilerseniz makalemize devam edelim.

İlgili İçerik  Donald Trump, Greta'yı Ti'ye Aldı: Öfke Kontrol Sorunu Var!

FPS Tarzı Oyun Nedir


FPS Tarzı Oyun Nedir

Ayrıca FPS’in başka anlamları da bulunmaktadır. Örneğin bazı oyunların tarzı FPS olarak seçilmiştir. FPS tarzı oyunlardaki FPS’in açılımı “First Person Shooter” anlamına gelir. Türkçesi ise “Birinci Şahıs Nişancı” anlamına gelmektedir. Yukarıda resimde de gördüğünüz gibi direkt karakterin kendisi olarak oynadığınız birinci şahıs nişancı oyunları, FPS oyunu olduğu anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın