Connect with us


Dijital Haberler

Fortnite, Google Play Store’dan da Kaldırıldı

Dünyanın en sevilen video oyunlarından olan Fortnite’ın mobil versiyonu Fortnite Mobile, App Store’un ardından Google Play Store’dan da kaldırıldı.

Zaman:

Tarih:

Fortnite, Google Play Store'dan da Kaldırıldı

Oyun dünyasının en çok ilgi çeken şirketlerinden biri olan Epic Games, bu geceden beri oldukça büyük bir sorun yaşıyor. Geçtiğimiz zamanlarda, en iyi ürünlerinden biri olan Fortnite‘ı mobil cihazlara da çıkaran Epic Games, son zamanlarda bu oyun üzerine oldukça ilginç bir değişim yapma kararı almıştı. Geçtiğimiz günlerde Fortnite Mobil üzerine kendi ödeme sistemini de entegre eden Epic Games, Google veya Apple aracılığıyla paket satın alanlara yüksek fiyat, Epic Games’in ödeme sistemini kullananlara da düşük fiyattan paket satıyordu.

Yani örnek vermek gerekirse Fortnite Mobil’de 1.000 V-BUCKS oyun içi para satın almak istediğinizde Apple veya Google’ın ödeme yöntemiyle ödeme yaparsanız 9.99 dolar ödüyorsunuz. Fakat aynı paketi Epic Games’in ödeme sistemiyle alırsanız 7.99 dolar ödüyorsunuz. Oyuncular bu durumda tabii ki Epic Games ödeme sistemini tercih edecektir. Bildiğiniz gibi Android’de Play Store için ödeme sistemi, Apple’da da App Store için ödeme sistemi yer alıyor. Apple ve Google, verdiği hizmetin karşılığında buradan bir pay alarak sistemin dönüşünü sağlıyor.

Fakat Epic Games, Google ve Apple’a pay vermemek, oyunculara daha uygun fiyattan paket satmak ve daha fazla kar elde etmek için kendi ödeme sistemini de oyuna entegre etti. Bu sayede Apple ve Google’a pay vermek zorunda kalmayacaktı. Fakat tabii ki Google ve Apple’ın bunu farketmesi, olayların alevlenmesine sebep oldu. Bu durumun platforma aykırı olduğunu belirten Apple ve Google, peş peşe Fortnite’ı mağazadan kaldırıldı. Öncelikle App Store üzerinden Fortnite kaldırılırken, saatler sonra da Google Play Store’dan Fortnite’ın kaldırıldığı bildirildi.

Fortnite, Google Play Store'dan da Kaldırıldı Dünyanın en sevilen video oyunlarından olan Fortnite'ın mobil versiyonu Fortnite Mobile, App Store'un ardından Google Play Store'dan da kaldırıldı.

Epic Games’i oldukça zor durumda bırakabilecek bu 2 adım, Fortnite’ın yalnızca APK olarak indirilebilecek olmasına ve Samsung Galaxy Store dışında bir mağazada yer almamasına sebep oldu. Fortnite, kar oranını yükseltmek ve oyuncuların daha uygun fiyata paket satın alabilmesi için getirdiği “özel ödeme sistemi” sebebiyle 2 dev firma tarafından çok sert bir şekilde yanıt aldı. Dediğimiz gibi dijital mağazalara %30 pay veren Epic Games, bu payı vermeyerek oyunculara daha uygun fiyattan paket satışı yapmak için özel ödeme sistemi getirmişti. Fakat yeni ödeme sistemiyle kullanıcılara %20’lik indirimler yaptı. Yani anlayacağınız üzere kendine de %10’luk pay ayırmıştı.

Benzer içerik:  Epic Games'ten 2 Yeni Ücretsiz Oyun: HITMAN ve Shadowrun Collection
Fortnite, Google Play Store'dan da Kaldırıldı Dünyanın en sevilen video oyunlarından olan Fortnite'ın mobil versiyonu Fortnite Mobile, App Store'un ardından Google Play Store'dan da kaldırıldı.

Google Play Store ve App Store üzerinde oyunun yayınlanması ve bu oyuna ödeme hizmeti sağlanması, zaten Google ve Apple gibi şirketler için ek bir maliyet oluşturuyor. Epic Games’in bu platformlarda olmasına rağmen, ve bu platformların kurallarına aykırı olmasına rağmen kendi ödeme sistemini getirmesi, şuanda ne kadar doğru bilinmez. Fakat Epic Games bu konuda kendini haklı buluyor ve bu firmalara “canavar” şeklinde yanıt veriyor. Oldukça dikkat çeken ve şuanda gündem olan bu konunun gelişmelerini sizlere aktaracağız, takipte kalın…

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir