Connect with us


Genel

Fidye Yazılımı Nedir? (Ransomware Virüsü)

Son zamanların en popüler siber saldırılarından biri olan fidye yazılımı saldırısı nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Zaman:

Tarih:

Fidye Yazılımı Nedir? (Ransomware Virüsü)

Son zamanların en popüler siber saldırı türlerinden biri olan fidye yazılımı(Ransomware Virus) saldırıları, aslında temeline bakılınca oldukça basit ve anlaşılabilir bir saldırı türü. Bu saldırı türü, hackerlar için en kazançlı hack yöntemlerinden biridir. Kötü niyetli hackerlar, açık tespit ettiği sistemlerde, veya sosyal mühendislik ile kandırabileceği kişilerde en çok bu saldırı yöntemini deniyor. Bu saldırının son dönemlerde yaygınlaşmasının sebebi ise, diğer saldırı yöntemlerine göre hackerlar için çok daha kazançlı olması.

Birçok hacker, ele geçirdikleri sistemi genel olarak kopyalıyor ve para ödenmemesi durumunda bu verileri yaymakla tehdit ediyor. Fakat sistem sahipleri, parayı ödemeleri durumunda bu verileri hackerların silip silmeyeceğinden emin olamıyor. Hackerlar bu sebeple şantaj türü saldırılar yerine artık fidye yazılımı saldırılarını tercih ediyor. Fidye yazılımı ise şantajdan çok daha basit bir şekilde işliyor.

Hackerlar, fidye yazılımlarını e-postayla, veya bir dosyanın içine gizliyor. Bunu da ya sosyal mühendislik ile, ya da internet ortamında paylaşarak birçok sisteme ulaşmasını sağlıyor. Virüse hiç benzemeyen dosyalara yerleştirilen fidye yazılımı, bu dosyaların sistemlerde açılması halinde bilgisayarı ele geçiriyor. Yani örneğin biri size hesap makinesi programı gönderiyor veya internetten indiriyorsunuz. Aslında içerisinde fidye yazılımının da yüklü olduğu bu programı açtığınızda, bilgisayarınızın tüm kontrolü ele geçiriyor. Bu dakikadan itibaren bilgisayarınız, hackerların ellerine geçmiş oluyor.

Fidye Yazılımı Nedir? (Ransomware Virüsü)

Buraya kadar normal bir hack saldırısı gibi görünse de, fidye kısmı bu dakikadan sonra başlıyor. Hacker, ele geçirdiği sistemdeki tüm dosyaları şifreliyor ve ekrana da bir mesaj bırakıyor. Bu mesajda “Şu bitcoin adresine bu kadar miktar göndermezseniz sisteminizi açamazsınız” benzeri mesajlar gösteriliyor. Yani sistem dosyalarınızı tekrar kullanmanız için ödeme yapmanız, şifrelenen bilgisayarınızın çözülmesini sağlamanız gerekiyor.

Tüm bunları otomatik olarak yapan fidye yazılımları, bu sayede ilgili siber saldırgana basit bir gelir kapısı sağlıyor. Özellikle işletmelere, kurumlara, bankalara yapılan fidye yazılımları, hackerlar için çok büyük bir gelir kaynağı diyebiliriz. Çünkü bu tür kuruluşların sistemlerinde fazlasıyla önemli bilgiler bulunuyor. Bu bilgilerin şifrelenmesi, bu sistemlerin kullanılamaz hale gelmesini sağlıyor. Bu da ödemenin daha hızlı yapılmasına yol açıyor ve her türlü siber saldırgan bu yoldan para kazanıyor.

Kısaca fidye yazılımı; bir siber saldırganın bilgisayarınızı ele geçirmesi ve şifrelemesi, daha sonra ise bu şifreyi çözmek için sizden belirli bir miktarda para istemesi. İşte fidye yazılımı saldırısı kısaca bu şekilde.

Diğer bir yandan bu tür siber saldırganların yakalanma ihtimalleri de maalesef genelde çok düşük oluyor. Yakalanmamak için pek çok şeyi deneyen profesyonel hackerlar, genel olarak izlerini kaybettirebilmek için önemli yollara başvuruyor. Bu hackerlardan bazıları günümüzde yakalanabilse de, bu işler oldukça zor ilerliyor. Bu sebeple bilgisayarınız ele geçirilmeden bazı önlemler almalısınız, yoksa başınıza çok büyük bir dert olabilir ve siber saldırganlar yüzünden işleriniz aksayabilir.

Benzer içerik:  Türkiye'deki En İtibarlı Meslek Listesi Yayınlandı

Fidye Yazılımı Nasıl Bulaşır?

Fidye Yazılımı Nedir? (Ransomware Virüsü) Son zamanların en popüler siber saldırılarından biri olan fidye yazılımı saldırısı nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Aslında fidye yazılımlarının bilgisayara bulaşması için pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ise sosyal mühendislik. Sosyal mühendislik yönteminde bir kişi sizinle herhangi bir platform üzerinden(veya çok cesursa gerçek hayatta:)) iletişime geçer. Bunun ardından size bir dosya gönderir. Bu dosya aslında bir resim bile olabilir. Siz resmi açar bakarsınız fakat arka planda fidye yazılımı kurulmuştur. Virüsler, her türlü uygulama, resim, video içine enjekte edilebilmektedir.

Bu tür virüsler çoğunlukla e-posta yoluyla sosyal mühendislik ile gönderilir. Ayrıca bu tür virüslerin en çok bulunduğu yerler ise indirme siteleridir. Aslında hackerlar için en kazançlı olanı da budur. Binlerce kişi ücretli programları ücretsiz indirmek için bu tür siteleri kullanır. Hackerlar, kolay yoldan binlerce kişinin bilgisayarını ele geçirebilir ve hiç uğraşmadan otomatik ödeme sistemiyle bu sistemlerden para toplayabilir.

Bu tür virüsler, indirme sitelerinde, film sitelerinde, veya illegal olan her türlü sitede reklam olarak karşınıza çıkabilir. Legal olmayan web siteleri legal reklamlar alamayacağından dolayı genelde illegal reklamlar kullanırlar. Bu da o reklamların virüslü olma ihtimalini çok yüksek oranlara çıkarır. Bunlara dikkat etmeniz, bu virüsten biraz da olsun kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

Fidye Yazılımından Nasıl Korunabilirim?

Fidye Yazılımı Nedir? (Ransomware Virüsü) Son zamanların en popüler siber saldırılarından biri olan fidye yazılımı saldırısı nedir ne değildir bu makalemizde detaylı olarak anlatıyoruz.

Bu tür virüslerden veya benzer diğer virüslerden korunmanız için yapmanız gereken oldukça iyi bir virüs programı seçmek ve cihazınıza kurmaktır. Özellikle Windows’da güvenlik duvarınızı sürekli olarak açık tutun ve Kaspersky benzeri bir güvenlik programı kullanın. Veya bu konuda Avast’ı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu tür saldırılardan korunmak için kesinlikle her türlü e-postayı açmamalı, her türlü internet sitesini ziyaret etmemeli, her türlü siteden indirme işlemi YAPMAMALISINIZ.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir