Connect with us


Dijital Haberler

FBI Uyardı: Windows 7’yi Acilen Güncelleyin

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, bir süre önce güncelleme almayı durduran Windows 7’yi kullan kişileri net bir şekilde uyardı. “Windows 7’yi güncelleyin!”

Zaman:

Tarih:

FBI Uyardı: Windows 7'yi Acilen Güncelleyin

Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu FBI, zamanında dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows 7‘yi kullanan kişileri çok net bir şekilde uyardı. Bildiğiniz gibi Microsoft tarafından tasarlanan ve kullanıcılara sunulan Windows 7, 2009 yılından bu yana milyonlarca kişi tarafından kullanılıyordu. Fakat 14 Ocak 2020 tarihinde Windows 7’ye gelen güncellemelerin durdurulması, işletim sistemini güncellemeyen milyonlarca kişiyi riske attı.

14 Ocak 2020 tarihinden itibaren güvenlik ve diğer özelliklerde geliştirmeler yayınlamayı durduran Microsoft, Windows 7’yi güncelle çağrısı yapmış ve üst işletim sistemlerine geçmeyi önermişti. Fakat Windows 7 işletim sisteminden vazgeçemeyen milyonlarca kullanıcı, güncelleme almamasına rağmen Windows 7’yi kullanmaya hala devam ediyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcı ve kuruluş tarafından kullanılan Windows 7 işletim sistemi, güncellenmemesi sebebiyle hackerların hedefi haline gelebiliyor.

Bildiğiniz gibi Windows işletim sistemini tasarlayan şirket olan Microsoft, daha önce Windows XP işletim sisteminin desteğini de durdurmuştu. XP sistemleri için güvenlik güncellemelerinin durdurulması, hackerların saldırılarını da daha çok arttırmıştı. FBI tarafından yapılan açıklamalara göre Windows XP’nin 2014 yılında desteğinin sonlanmasından sonra siber saldırılarda büyük artış göründü. Çünkü güncellenmeyen sistemler, kapatılamayan açıklar bulunduruyor. Bu açıklar bir kere ortaya çıktığında kapatılmadığından dolayı pek çok sisteme karşı denenebiliyor.

FBI Uyardı: Windows 7'yi Acilen Güncelleyin

Güncellenmeyen işletim sistemlerinin daha çok siber saldırıya maruz kaldığını açıklayan FBI, bu sebeple Windows 7’nin güncellenmesi gerektiğini açıkladı. ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, şirketlere gönderdiği bir e-posta ile bilgilendirme yaptı. PIN, yani Özel Sektör Bilgilendirmesi olarak yapılan bilgilendirmede Windows 7 konusunda uyarılar yapıldı.

Benzer içerik:  Instagram, Yorum Sabitleme Özelliğini Herkes İçin Yayınladı

Bu uyarıda işletim sistemini güncellemek, antivirüs yazılımlarını güncellemek veya güvenli bir antivirüs programı yüklemek, ağları denetlemek gibi uyarılarda bulunuldu. Bu uyarılar yerine getirilmediği takdirde büyük güvenlik sorunları çıkabileceği belirtildi. Çoğunlukla sağlık organizasyonları ve özel şirketler tarafından kullanıldığı belirtilen Windows 7 için durum, ilerleyen zamanlarda nasıl değişecek hep birlikte göreceğiz. Diğer bir yandan sağlık organizasyonları ve özel şirketler tarafından kullanılan Windows sürümü olan Windows 7 Enterprise ve Professional, hala güncellenmeye devam ediyor. Bu Windows sürümünün güncellemesi ise Ocak 2023’de sonlanacak ve bir daha güncelleme almayacak. Yani özel şirketler ve kuruluşların işletim sistemini güncellemesi büyük önem taşıyacak.

Dilerseniz güncel teknoloji haberlerine göz atmak için Kitle‘yi ziyaret edebilir, ücretsiz abone olarak yeni haberlerimizden anında bildirim alabilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. umid bey

    24 Eylül 2020 at 16:05

    ben nasil ust surume geceyim win 10 nasil geciyim 10defa denedim ama internet cok yavas gecemiyorum

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir