FBI, Yaşanan Hack Saldırı Sonrası Twitter Hakkında Soruşturma Başlattı

Geçtiğimiz günlerde Twitter'a karşı yapılan ve sosyal medyanın gündemine oturan hack saldırısı sonrasında FBI, Twitter hakkında soruşturma başlattı.
 FBI, Yaşanan Hack Saldırı Sonrası Twitter Hakkında Soruşturma Başlattı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, geçtiğimiz günlerde yaşanan hack saldırısı sonrasında tüm dünyada sosyal medya platformlarında gündeme oturmuştu. Hackerlar, bu sefer Twitter hesaplarını tek tek ele geçirmek yerine Twitter’ın kontrol panelini kökten ele geçirmiş ve diledikleri hesaba erişim sağlamıştı.

Bu hesaplara diledikleri gibi sızan hackerlar, Elon Musk, Jeff Bezos, Barack Obama gibi dünyaca ünlü kişilerin Twitter hesabı üzerinden bir bitcoin hesabı paylaşmış, bu hesaba 1.000 dolar gönderen kişilere 30 dakika içerisinde 2.000 dolar göndereceğini söylemişti. Tabii ki Twitter kullanıcıları bu paylaşımların Elon Musk, Jeff Bezos gibi kişiler tarafından yapıldığını düşününce 1.000 doları ardı ardına gönderdi.

Hackerlar, bu paylaşımlar ile 100 bin dolardan fazla bir miktar parayı ele geçirdi. Sosyal medya platformu Twitter’ın üst yöneticileri ise bu durumu bir süre sonra tespit etti. Twitter, ilk etapta şaşkına döndü. Çünkü onlarca ünlü hesap hacklenmiş ve bunların hepsine nasıl erişildiği belli değildi. Uzun araştırmalar yapan Twitter ekibi, sonuç olarak yaptığı açıklamalarda hackerların Twitter yönetim paneline sızmış olabileceğini söylemişti.

Twitter: “Dünya genelindeki bazı çalışanlarımızın Twitter yönetim panelinin, sosyal mühendislik yoluyla ele geçirildiğini düşünüyoruz.” şeklinde bir açıklama yaparak dikkatleri üzerine çekmişti. Bu paylaşım ile hesapların değil direkt olarak Twitter’ın paneline sızıldığını doğrulayan Twiter yönetimi, platform kullanıcılarının tepkisini çekti. Kullanıcılar, “çalışanlar neden başkası adına tweet atabiliyor?” sorularını Twitter üst yöneticilerine yöneltti. 4.000’e yakın sayıda çalışanı bulunan Twitter’ın böyle bir yetkiyi çalışanlarına tanıması gerçekten de ilginç. Bunun ardından Twitter üst yöneticileri çalışmalarını sürdürürken hackerlar durmadı. Twitter ile iç içe girmiş olan hackerlar, Twitter her ne yaparsa yapsın içeride kalmayı başardı.

İlgili İçerik  WhatsApp, 2 Milyar Kullanıcı Sayısını Aştı

Bunun ardından mavi tikli, yani onaylı hesapların paylaşım yapmasını engelleyerek bitcoin dolandırıcılığını engellemeye çalışan Twitter, hackerlara yine engel olamadı. Hackerlar, paylaşım yapmaları engellenince ünlü kişilerin twitter’daki adını bitcoin adresleriyle değiştirmeye başladı.

Bununla birlikte şuana dek Twitter’dan çok geniş bir açıklama gelmedi. En son paylaşımlarında araştırmaların devam ettiğini aktaran Twitter üst yöneticileri, araştırmalardan sonuç alındığında gerekli güncellemelerin yapılacağını söyledi. Bu güncellemeler gelene kadar ünlü kullanıcılara tweet atma yasağı gibi zorunluluklar getirildi. Normal şartlarda her gün Twitter hesabı üzerinden paylaşımlarda bulunan Elon Musk, birkaç gündür hesabı üzerinden paylaşım yapamıyor.

FBI ve New York Eyaletinden Soruşturma

FBI, Twitter Hakkında İnceleme Başlattı

Yaşanan tüm bu olayların ardından ABD’nin İstihbarat Teşkilatı FBI ve New York Eyaleti Yönetimi, sosyal medya platformu Twitter hakkında bir soruşturma başlattı. New York Valisi Andrew Cuomo, ABD’deki yaklaşan seçimlere işaret ederek “Twitter üzerindeki ünlü hesaplarda seçim öncesi böyle bir durumun yaşanabiliyor olması, başkanlık seçimi öncesi endişeleri artırıyor.” açıklamasında bulundu.

Daha önce çok az bir bilgi paylaşan Twitter’ın, açılan bu soruşturma ile birlikte daha geniş detayları kullanıcılara aktarması bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri Senatosu İstihbarat Seçilmiş Komitesi ise Twitter’dan saldırıya ilişkin detayları ve saldırının nasıl gerçekleştiğini anlatmasını istedi. İlerleyen günlerde konu hakkındaki gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Gelişmeler ve güncel teknoloji haberleri için “kitle.net” web sitemizi ziyaret edebilir, güncel haberlerden anında bildirim almak için ücretsiz abone olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kripto Kraliçe'nin 15 Milyar Dolarlık Kripto Para Vurgunu başlıklı makalemizde Bitcoin, Kripto Kraliçe ve Kripto Para Vurgunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın