FBI: FaceApp İstihbarat Tehdidi Oluşturabilir!

 FBI: FaceApp İstihbarat Tehdidi Oluşturabilir!

Geçtiğimiz zamanlarda Amerika Birleşik Devletlerinde senatör Chuck Schumer’ın mektubunda FaceApp uygulaması hakkında soruşturma başlatılması istendi. Mektubun yetkililere ulaşmasının ardından FBI ekibi konu ile alakalı yaptığı açıklamada FaceApp ve Bir çok Rus uygulamalarının potansiyel bir istihbarat tehdidi olabileceğini söyledi.

Schumer, yazdığı mektupta FaceApp veya Rusya’da geliştirilen benzeri diğer uygulamaların potansiyel bir istihbarat tehdidi oluşturabileceğini düşündüğünü belirtti.

FBI: FaceApp İstihbarat Tehdidi Oluşturabilir!
FBI: FaceApp İstihbarat Tehdidi Oluşturabilir!

FBI’ın cevabını Twitter üzerinden paylaşan Chuck Schumer şunları belirtti;

“Ailenize veya arkadaşlarınıza söylemeniz gereken bir uyarı: Binlerce, Milyonlarca kişi FaceApp indirirken ve kullanırken, bu yıl uygulamanın güvenli mi yoksa güvensiz mi olduğunu FBI’a sordum ve FBI’dan cevap aldım. FBI bana, FaceApp gibi Rusya merkezli geliştirilen uygulamaların veya ürünün potansiyel bir istihbarat tehdidi oluşturabileceğini belirtti.”

Chuck Schumer’ın yaptığı bu açıklamalara göre ABD hükümeti ve FBI yetkilileri, bu tür Rus uygulamalarına karşı bir önlem alabilir ve bu tür uygulamaları yasaklama yoluna gidebilir.

Chuck Schumer, sözlerini sonlandırırken FBI’ın gönderdiği yanıtın belgesini de Tweetine ekledi.

İlgili İçerik  FBI, Iphone 11 Pro Max'i Graykey Yazılımı ile Hackledi

St Petersburg, Rusya merkezli uygulamanın geliştirici şirketi konu ile alakalı henüz bir yanıt veya açıklama yapmadı. Fakat daha önce yaptığı açıklamada bu tür resimlerin verisini tutmadıklarını ve sadece kullanıcıların istediği resimlerin verilerini tuttuğunu belirtmişti.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın