FBI, 12 Milyar Veri Barındıran “Karanlık” Arama Motorunu Kapattı

 FBI, 12 Milyar Veri Barındıran “Karanlık” Arama Motorunu Kapattı

ABD‘nin İstihbarat teşkilatı FBI, 12 milyardan fazla özel veriyi barındıran ve suçlular tarafından karanlık işlerde kullanılan Arama Motoru WeLeakInfo‘yu ele geçirerek erişime kapattı.


İlginizi Çekebilir: FBI, Iphone 11 Pro Max’i 3. Parti Yazılım ile Hackledi

Bilişim Teknolojileri Güvenlik Şirketi ESET’in yaptığı araştırmalara göre suçlulara veri hizmeti veren ve içerisinde 12 milyardan fazla özel şahıs bilgisi barındıran Arama Motoru WeLeakInfo, bu verileri elde etmek için bir çok veri ihlali yaptı.

Amerika Birleşik Devletlerinin en güçlü istihbarat teşkilatlarından biri olan FBI, geçtiğimiz zamanlarda Kuzey İrlanda, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerle anlaşmalı olarak eş zamanlı bir operasyona imza attı. Yapılan operasyonda arama motorunun alan adı “weleakinfo.com”u ele geçiren FBI, operasyonun ardından siteyi erişime kapattı. 10 bin’den fazla veri ihlaline imza atan arama motoru, bu ihlallerden toplamda 12 milyardan fazla kişinin verilerini ele geçirdi.

WeLeakInfo
WeLeakInfo

Günlük üyelikleri 2 dolardan satan weleakinfo, aylık ve yıllık üyelikler de satarak bu verilerden büyük bir gelir elde ediyordu. Çoğunlukla suçlular tarafından karanlık işlerde kullanılan arama motoru, E-Posta, Kullanıcı adı-Şifre, IP Adresi, İsim, Telefon Numarası gibi bilgileri günlük, aylık, veya yıllık ücretli üyelik karşılığında satıyordu.

İlgili İçerik  TBMM İnternetinde Netflix'e Erişim Engeli Getirildi

FBI ve bazı ülkelerin özel teşkilatları ile eş zamanlı yürütülen operasyonlar sonucunda site dünya genelinde erişime engellendi ve Kuzey İrlanda’da 2 kişi tutuklandı.

WeLeakInfo
WeLeakInfo

Verilerinizin Güvende Olup Olmadığını Kontrol Edin


Verilerinizin çalınıp çalınmadığını ve ne derece güvende olduğunuzu merak ediyorsanız bunun için çeşitli uygulamaların bilgilerini barındıran bir web sitesi bulunuyor. Daha önce hacklenen web sitelerinin ve uygulamaların saldırıya uğrayan kullanıcılarını bir veri tabanında toplayan bu web sitesi, eğer kullanıcı bilgileriniz çalındıysa sizlere uyarı veriyor. Hemen e-posta güvenliğinizi kontrol etmek için siz de haveibeenpwned.com sitesini ziyaret ederek güvenlik kontrolü yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın