Facebook’un “Sessizlik” Kararı, 7,2 Milyar Dolara Mal Oldu

ABD'deki protestoculara karşı çarpıcı açıklamalar yapan Trump'a karşı sessiz kalmayı tercih eden Facebook, oldukça büyük bir değer kaybı yaşıyor.
 Facebook’un “Sessizlik” Kararı, 7,2 Milyar Dolara Mal Oldu

Geçtiğimiz zamanlarda Amerika Birleşik Devletlerinin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis’te George Floyd isimli siyahi bir adamın polis tarafından boğularak öldürülmesi, ülkede ırkçılık karşıtı devasa protestoların başlamasına sebep olmuştu. Bu protestolar sırasında göstericiler sokaklara dökülmüş ve ABD adeta yangın yerine çevrilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın açıklamaları ise protestoları ateşler nitelikteydi. Protestocular ırkçılığa karşı bir araya gelerek neredeyse tüm ABD’yi çevrelerken, ABD Başkanı Donald Trump sosyal medya hesabından çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Yağma başlarsa ateş başlar” sözleriyle oldukça büyük bir tepki çeken Donald Trump, protestoları oldukça alevlendirmişti.

Donald Trump’ın hem Twitter‘dan, hem de Facebook gibi diğer sosyal medya hesaplarından yaptığı bu paylaşım, kısa sürede Twitter tarafından uyarılmış ve sansürlenmişti. Twitter, Donald Trump’ın tüm yaptırım tehditlerine rağmen “Şiddet içerikli dil kullanımı” bulunan tüm Trump paylaşımlarını kaldırmaya devam etmişti. Facebook’un bu konudaki sessizlik kararı ise büyük bir tepki çekti.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunan Facebook, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu paylaşımlarına sessiz kalmış, ve hiçbir yaptırımda bulunmamıştı. Twitter’ın konu ile ilgili tutumu oldukça hoş karşılanırken, Facebook kurucusu Zuckerberg “Sosyal medyanın ifade özgürlüğüne karışmaması gerektiğini düşünüyorum” açıklamasında bulunarak tartışmayı alevlendirmişti.

Facebook'un "Sessizlik" Kararı, 7,2 Milyar Dolara Mal Oldu

Tüm bunların ardından dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook ve dünyanın en zengin 3. kişisi olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, oldukça büyük bir servet kaybetti. Bunun sebebi ise Facebook’un Donald Trump’a karşı sessizliği sonucunda dev şirketlerin firmayı protesto etmesi.

İlgili İçerik  Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

Dünyanın en çok reklam veren dev şirketleri, Facebook’un sessizlik kararı sebebiyle platformdan çekilmeye ve bir daha reklam vermemeye karar verdi. Facebook’un hisse değerleri birkaç gündür düşüş yaşarken, bugün (28 Haziran 2020) %8,32’lik bir değer kaybı yaşadı. 23 Haziran tarihinde 244 dolarlık hisse değerine sahip olan Facebook, şuan itibarıyla hisse başına 216 dolardan işlem görüyor.

Diğer bir yandan Facebook hisselerindeki bu düşüş, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’ün kişisel servetinden de 7,2 milyar doları sildi. Bu da Zuckerberg’ün dünyanın en zengin 3. kişisi ünvanını elinden aldı. Mark Zuckerberg, şuan itibarıyl dünyanın en zengin 4. kişisi olarak listeleniyor. Bir çok dev şirketin Facebook’a karşı bu protestoya katılması, şirketin değerini daha da düşürecek gibi görünüyor.

Ayrıca Facebook, sessizlik kararı sebebiyle şirket içi çalışanlardan bile tepki görmüştü. 2 çalışan, Facebook’un bu kararı sebebiyle istifa etmiş, bir çalışan da “bu şirkette çalışmaktan utanıyorum” açıklamasında bulunarak istifa etmişti. Konu ile ilgili haberlere de dilerseniz aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İlgili Haberler;

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın