Facebook, Yüz Verilerini Toplayan Clearview Şirketini Uyardı

 Facebook, Yüz Verilerini Toplayan Clearview Şirketini Uyardı

Facebook‘un üst yetkilileri, Clearview isimli şirketin Instagram ve Facebook platformundaki yüz verilerini topladığını belirtti. “Clearview AI, İnsanların bilgilerini kopyalayarak politikalarımızı ihlal ediyor” şeklinde açıklamalarda bulunan Facebook yetkilileri, bunun derhal durdurulması gerektiğini belirtti.


İlginizi Çekebilir: Facebook, Jeff Bezos’un Hacklenmesinde Apple’ı Suçlu Buldu

Daha önce ismini Twitter’daki verileri kopyaladığı haberleriyle duyduğumuz Clearview AI şirketi, öyle görünüyor ki bu işlemi sadece Twitter üzerinden değil bir çok sosyal paylaşım platformu üzerinden sürdürüyor. Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlardan tam 3 milyar kişinin yüz verilerini ve bilgilerini kopyaladığı iddia edilen Clearview şirketi, bir çok suçlama ile karşı karşıya kaldı.

Bkz: Twitter, Clearview’i Uyardı

Clearview AI şirketinden veri kopyalama işlemini durdurmasını isteyen Facebook yetkilileri, bu tür işlemlerin durdurulması için Clearview AI’ye birden fazla mektup gönderdiklerini açıkladı.


Twitter, Yüz Verilerini Toplayan Bir AI Şirketini Uyardı

FBI’a ve Dünya çapında 600’den fazla kolluk kuvvetine veri sağladığı belirtilen Clearview AI şirketi, iddialara göre suçluların yakalanması amacıyla oldukça sık kullanılıyor. Hatta konu ile ilgili Clearview AI şirketi, Indiana Eyalet Polisi’nin uygulamayı kullanarak bir davayı 20 dakikada çözebildiğini iddia etti.

İlgili İçerik  AYM Kararı: Wikipedia Erişim Engeli Kaldırılıyor

Daha önce Twitter’ın Clearview AI’yi uyarmasıyla birlikte ABD’li Senatör Ron Wyden da konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Her gün mahremiyeti korumak adına güçlü yasalara ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Amerikalıların, kişisel fotoğraflarının ve yüzlerinin gizlice bir veritabanında toplanıp toplanmadığını bilmeye hakkı var.” şeklinde açıklamalarda bulunan ABD’li Senatör, Clearview AI’nin yaptığı bu kopyalama işleminin oldukça rahatsız edici olduğunu söyledi.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın