Facebook, Yeni Oyun Uygulamasını Tanıttı

 Facebook, Yeni Oyun Uygulamasını Tanıttı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, son zamanlarda oyun sektörüne yönelik attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Facebook; Twitch ve Mixer gibi platformlara çok büyük rakip olacak oyun odaklı yeni uygulaması “Facebook Gaming“i bir çok yeni özellik ile tanıttı.


İlginizi Çekebilir: Facebook, Coronavrüs Sebebiyle Zarar Eden İşletmelere 100 Milyon Dolar Bağışladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve Instagram, WhatsApp gibi dev uygulamaları çatısı altında bulunduran Facebook, son zamanlarda oyun alanında bir çok girişimde bulunuyor. 2018 yılında oyun platformu FB.GG’yi tanıtan ve Twitch’deki bir çok yayıncıya büyük paralar teklif ederek kendi platformuna çekmeye çalışan Facebook, şimdi de oyun odaklı mobil uygulaması Facebook Gaming’i tanıttı.

Bir çok yeni özelliğe sahip olan bu mobil uygulamanın oyuncular ve yayıncılar için en güzel özelliği ise telefonların ekranını yayınlama şansı oldu. Yayıncılar, diledikleri oyunu açarak Facebook Gaming aracılığıyla ekranlarını canlı olarak yayınlayabilecek. Böylelikle yayıncılık oldukça kolaylaştırılmış olacak. Yeni uygulama, oyuncuların ve yayıncıların Facebook’dan bağımsız olarak bir oyun/yayın deneyimi yaşamasını sağlayacak. Yani oyun bölümü hariç facebook’un diğer bölümleri bu uygulama içerisinde yer almayacak.

İlgili İçerik  Hindistan Ordusu, Birçok ABD Merkezli Uygulamayı Yasakladı

Yeni uygulamasıyla Twicch ve Mixer gibi platformlara daha büyük bir rakip olarak görünen Facebook, oyun odaklı uygulamasını aslında daha sonraki zamanlarda yayınlayacaktı. Fakat corona virüsü insanları evlerine kapatınca Facebook’a da büyük bir fırsat doğmuş oldu. Bu sebeple uygulamann yayın tarihi 20 Nisan’a, yani bugüne çekildi.

Şimdilik Andorid platformlar için Google Play Store üzerine yayına giren uygulama, ilerleyen zamanlarda iOS için hazır hale gelecek. Uygulama, Twitch’e benzer olarak sadece oyun odaklı olacak ve uygulamayı kullanan oyuncular bu uygulama üzerinden tüm yayıncılara erişebilecek. Dileyen kişiler yayıncılara yorum ve beğeniler atabilecek. Facebook’un oyun dışındaki bölümlerinden herhangi bir bildirim veya mesaj alınmayacak. Yani yayın izleyen kişiler daha önceki gibi Facebook’tan gelen bildirimlere maruz kalmayacak.

Facebook, bu uygulama aracılığıyla herhangi bir ekipman gerekmeksizin ekranınızı yayınlayabilmenizi sağlayacak. Bildiğiniz üzere YouTube, buna benzer bir özelliği 1.000 aboneyi geçen kullanıcılara sunuyor. Fakat Facebook’ta herhangi bir takipçi gereksinimi bulunmayacak.

Bir önceki yazımız olan Alibaba, Bulut Altyapısına 28 Milyar Dolar Yatırım Yapacak başlıklı makalemizde Alibaba, Alibaba Bulut Servisi ve Alibaba Cloud hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın