Facebook, WhatsApp’da Reklam Yayınlamaktan Vazgeçti

 Facebook, WhatsApp’da Reklam Yayınlamaktan Vazgeçti

Geçtiğimiz zamanlarda mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp‘da yeni bir güncelleme ile reklam yayınlayacaklarını ve durum sekmesinde şirketlerin reklam yayınlayabileceğini söyleyen Facebook yetkilileri, Twitter gibi platformlarda bir çok tepkiyle karşılaşmıştı. Tepkilerin artmasıyla birlikte Facebook yetkilileri reklam güncellemesi konusunda geri adım attı.


İlginizi Çekebilir: Facebook, Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

2012 yılında WhatsApp uygulamasını tam 19 milyar dolara satın alarak Facebook‘un bünyesine katan Mark Zuckerberg, uygulamayı satın aldığında tek gelir kaynağı olan yıllık 0.99 dolar ücretlendirmeyi kaldırmıştı ve tamamen ücretsiz bir uygulama haline getirmişti. Bu da platformda herhangi bir gelir kaynağı kalmamasına neden olmuştu.

Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Facebook yetkilileri, WhatsApp’da reklam yayınlayarak gelir elde etmeye karar verdi. Fakat işler umdukları gibi gitmedi. Çünkü WhatsApp, yıllar önce kurulduğunda “tamamen reklamsız uygulama” sözü vermişti ve uygulamanın hayatı boyunca reklamsız kalacağını söylemişti. Facebook’un bu sözü bozması Twitter gibi sosyal medya platformlarında kullanıcıların büyük tepkisine sebep oldu.

Facebook, reklam duyurusunu yaptığı 5 Ocak 2020 tarihinden beri bir çok tepki aldı. Tepkilerin artması ile birlikte de yetkililer reklamlı gelir modelinden vazgeçti ve geri adım attı.

İlgili İçerik  Twitter ve Facebook, Trump'ın Paylaştığı Videoyu Kaldırdı

Peki WhatsApp Nereden Para Kazanıyor?

WhatsApp'dan Yılbaşı Rekoru Geldi

Facebook’un bu gelir modelinden geri adım atması da kullanıcıların aklına tekrardan “WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?” sorusunu getirdi. Bildiğiniz gibi WhatsApp’da reklam yayınlanmıyor ve uygulama içerisinde satın alabileceğiniz herhangi bir şey bulunmuyor. Fakat WhatsApp’da aktif olarak çalışan 50’den fazla personel bulunuyor ve WhatsApp’ın kurulu olduğu sunucuların yüksek maliyeti bulunuyor.

Daha önce gizlilik konusunda bir çok soruşturmayla karşı karşıya kalan Facebook’un, WhatsApp uygulamasında herhangi bir gelir modeli bulundurmaması kullanıcıları endişelendirdi. Çünkü tüm bunlar WhatsApp kullanıcılarının aklına tekrardan “Facebook Verileri Satıyor Mu?” sorusunu getirdi.

Bir çok yabancı haber kaynağı da bu konuda farklı iddialar ortaya attı. İddialara göre Facebook, WhatsApp’da reklam yayınlamayacak fakat WhatsApp Business’i ücretli hale getirecek.

Daha önce bir başka makalede bu konuya değinmiştik, o makaleye de şuradan göz atabilirsiniz;

WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın