Facebook ve Wikipedia’dan Ortaklık: Yeni Arama Kartları

Facebook, Wikipedia ile işbirliği yaparak arama sonuçlarında Google gibi bilgi kartlarına yer verebilir. Detaylar haberimizde...
 Facebook ve Wikipedia’dan Ortaklık: Yeni Arama Kartları

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, arama sonuçları için kullanıcıları sevindirecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Bildiğiniz gibi Facebook’un 3 milyara yakın aktif bir kullanıcı kitlesi bulunuyor ve arama sonuçlarında aynı isimde binlerce kişi çıkabiliyor.

Facebook ise tanınmış kişilerin, veya bazı çok aranan şeylerin Wikipedia sayfasını arama sonuçlarında göstererek bu karmaşıklığı gidermek istiyor. Facebook’un beta sürümünde test edilen özelliğin ekran görüntülerine göre artık arama sonuçlarında arama yaptığınız kişinin Wikipedia bilgisi bulunacak.

Yani örneğin Facebook’da Donald Trump şeklinde arama yaptığınızda ABD Başkanı Donald Trumpın Wikipedia sayfası, Google’daki gibi kart şeklinde sağ tarafta görünecek. Bu bölümde kişinin kim olduğu bilgisi, doğum yılı, Instagram hesabı, ne iş yaptığı ve benzer kişiler gibi bazı bilgiler yer alacak. Yani o isimdeki tanınmış bir kişiyi uzun aramalar sonucunda tanımak yerine, Facebook’taki kolay bir arama ile saniyeler içinde tanıyabileceksiniz.

İlgili İçerik  TikTok Play Store'dan Kaldırılacak Mı?
Facebook ve Wikipedia'dan Ortaklık: Yeni Arama Kartları

Bildiğiniz gibi bu özellik yıllardır Google’da var ve arama sonuçlarında kolaylıkla bilgi edinmenizi sağlıyor. Google’ad arama yaptığınızda eğer ilgili kelimeye dair bir Wikipedia sayfası bulunuyorsa, bu sayfa karşınıza çıkıyor. Facebook’un şuanda test edilen ve yakın zamanda geleceği düşünülen bu özellik testi başarıyla geçerse, önümüzdeki zamanlarda herkesin kullanımına sunulabilir.

3 milyara yakın kullanıcı kitlesi bulunan Facebook’un arama sonuçlarına “kişi kartları” eklemesi gerçekten oldukça önemli. Çünkü çoğunlukla sahte haberlerin dönebildiği bu platform için Wikipedia, haberleri doğrulama aracı olabilir. Ayrıca aradığınız tanınmış kişinin facebook ve Instagram sayfasına da bu arama kartlarından kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan TikTok Rakibi Zynn, Google Play'den Kaldırıldı başlıklı makalemizde Google, Play Store ve TikTok hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın