Facebook ve Giphy Anlaşması Hakkında Soruşturma Açıldı

Sosyal medya platformu olan Facebook'un gif platformu Giphy'i satın alması hakkında "rekabet kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.
 Facebook ve Giphy Anlaşması Hakkında Soruşturma Açıldı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook‘un Giphy‘i satın aldığının haberini geçtiğimiz zamanlarda sizlere aktarmıştık. Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük gif veritabanı ve gif arama motoru olan Giphy, pek çok sosyal medya platformunda aktif olarak kullanılıyor.

Giphy, Facebook’un en büyük rakiplerinden olan Twitter, Snapchat, TikTok gibi platformların kullanıcıları tarafından da sevilerek kullanılıyor. Bu sebeple Facebook’un rakibi olan bir çok platformda aktif olarak kullanılan Giphy’nin 400 milyon dolarlık bir ücret karşılığında Facebook’a satılması, Birleşik Krallık Rekabet Kurumu‘nun da tepkisini çekmişti.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, bu satın almanın sosyal medya rekabetini kötü yönde etkileyebileceğini ve bunun rekabet kurallarına aykırı olduğunu söyleyerek konu hakkında soruşturma başlattı. Facebook, satın alma işleminden sonra Giphy’nin aynı işlevi sürdüreceğini söylemiş olsa da, Rekabet Kurumu bu konuya karşı oldukça net bir tutum sergiliyor.

İlgili İçerik  Huawei, İşlemci Satışında Qualcomm'u Geride Bıraktı
Facebook ve Giphy Anlaşması Hakkında Soruşturma Açıldı

Başlatılan soruşturmaya göre Facebook’un Giphy’i satın alması sonucunda bir sorun doğup doğmayacağı araştırılacak. Eğer Giphy’nin Facebook’un bünyesine geçmesi bir sorun teşkil etmiyorsa satın alma işlemi başarılı bir şekilde tamamlanacak. Fakat İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi ilgili soruşturmada sosyal medya platformlarının rekabetine zarar verebilecek bir sebep görürlerse, ilgili satın alıma izin vermeyecek.

Bu soruşturma ile birlikte Facebook’un Giphy’i satın alma işlemi de durduruldu. Facebook, soruşturma bitene kadar 400 milyon dolar değerindeki Giphy’i bünyesine katamayacak. İlerleyen günlerde sonuçları hep birlikte göreceğiz. Konu hakkında gelişmeleri öğrneebilmek için “kitle.net” web sitemizi ve “@kitlegram” isimli Instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Facebook ve Wikipedia'dan Ortaklık: Yeni Arama Kartları başlıklı makalemizde Arama, Facebook ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın