Connect with us


Sosyal Medya

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atamayı Reddetti

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye’ye temsilci atamama kararı aldı. Detaylar haberimizde…

Zaman:

Tarih:

Facebook, Türkiye'ye Temsilci Atamayı Reddetti

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkan Facebook, ülkemizde hala milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkan Facebook’un, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe geçen sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’ye temsilcilik atamayacağını söylediği belirtiliyor.

Dünya çapında 2 milyarı aşkın kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Facebook, aslında son yıllarda gençler tarafından ek tercih edilmemeye başlasa da, hala ülkemizde önemli bir kullanıcı kitlesine sahip. 35 milyonu aşkın Türk kullanıcısına hizmet veren Facebook, ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye’ye temsilcilik atamayı reddetti. Hukukçu/araştırmacı Yaman Akdeniz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Facebook’un Türkiye’ye gelmeyeceğini belirtti.

Yaptığı paylaşımda “Facebook, yeni Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamama kararı aldı. Tıpış tıpış gelecekler diyenlere duyurulur.” ifadelerine yer veren hukukçu Yaman Akdeniz, bu paylaşımıyla sosyal medya devi Facebook’un Türkiye’ye temsilcilik atamayacağını iddia etti. İddiaların doğru olması, sosyal medya devi Facebook’un Türkiye’den uzaklaşmasına, ülkemizde kullanılamamasına da sebep olabilir.

Facebook, Türkiye'ye Temsilci Atamayı Reddetti Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye'ye temsilci atamama kararı aldı. Detaylar haberimizde...

Facebook’un Türkiye’ye temsilci atamaması halinde yeni sosyal medya yasası devreye girecek ve böylelikle bu platformlara devasa cezalar kesilebilecek. Örneğin Facebook’un Türkiye’ye temsilci atamaması ve sosyal medya düzenlemesinin kurallarını yerine getirmemesi halinde, ilk etapta Kasım 2020’de Facebook’a 10 Milyon TL’lik bir para cezası kesilecek.

Daha sonra bu platformlar sosyal medya düzenlemesine uymamaya devam ederlerse, Aralık 2020’de 30 Milyon TL para cezasına çarptırılacak. Ardından ise Ocak 2021’de platformlara reklam yasağı getirilerek platformun gelir elde etmesinin önüne geçilecek. Eğer hala sosyal medya yasasının gereksinimleri yerine getirilmemişse, Nisan 2021’de platform %50 oranında yavaşlatılacak, yine kurallara uyulmaması halinde de son olarak Mayıs 2021’de platform %95 oranında yavaşlatılacak.

Benzer içerik:  Netflix Fiyatları Zamlandı: Türkiye Fiyatları Ne Olacak?

Facebook ile Birlikte Instagram ve WhatsApp da Tehlikede

Facebook, Türkiye'ye Temsilci Atamayı Reddetti Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye'ye temsilci atamama kararı aldı. Detaylar haberimizde...

%95 oranında yavaşlatılarak neredeyse erişilmeyecek dereceye gelebilecek olan Facebook, aynı zamanda ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarının çatı firması olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan WhatsApp, Instagram gibi sosyal medya platformları da yine Facebook’un bünyesinde barınıyor.

Ortaya atılan iddiaların doğru olması ve Facebook’un bu düzenlemeyi reddetmesi durumunda, Facebook ve bünyesindeki sosyal medya platformları için ülkemizde oldukça sert yaptırımlar uygulanabilir. Facebook’un 2021 Mayıs ayına kadar bu yasalara uymaması ve Türkiye’ye temsilci atamaması, Facebook, WhatsApp, Instagram gibi platformların %95 oranlarında yavaşlatılmasına ve neredeyse erişime engellenmiş duruma getirilmesine sebep olabilir.

Diğer bir yandan hukukçu Yaman Akdeniz, Facebook’un aldığı bu kararın Twitter gibi sosyal medya devlerine de etki edebileceğini, bu durumda o platformların da Türkiye’deki sosyal medya düzenlemesini reddedebileceğini belirtti. Zaten Twitter‘ın son zamanlarda Donald Trump’a bile boyun eğmeyerek tüm kuralları sert bir şekilde uygulaması, yasaklanmamak adına denetime girmeyeceğini ortaya koyuyor diyebiliriz.

Facebook, Türkiye'ye Temsilci Atamayı Reddetti Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye'ye temsilci atamama kararı aldı. Detaylar haberimizde...

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir