Connect with us


Sosyal Medya

Facebook, Soğan Resmini “Aşırı Cinsellik” Diyerek Kaldırdı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bir işletmenin reklam için kullandığı sepette soğan resmini “aşırı cinsellik içeriyor” diyerek kaldırdı.

Zaman:

Tarih:

Facebook, Soğan Resmini "Cinsellik" Diyerek Kaldırdı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, 2 milyardan fazla kullanıcısına aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor. Hem kullanıcılar için, hem de işletmeler için muhteşem denebilecek bir platform olarak karşımıza çıkan Facebook, adeta dünyanın 4’te birini içerisinde barındırıyor. Bu sebeple tabii ki Facebook üzerinde yapılan her türlü paylaşım insanlar tarafından kontrol edilemiyor.

Her ne kadar Facebook üzerinde birçok insan çalışsa ve içerikleri kontrol etse de, bu içerikler çoğunlukla yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. İşte bu yapay zeka yüksek oranla doğru hesaplamalar yapsa da, bazen oldukça ilginç şeylere neden olabiliyor. Örneğin yapay zekanın kaldırdığı içerikler çoğunlukla doğru olsa da, bazı zamanlarda da yapay zeka tarafından bazı içerikler yanlış algılanabiliyor.

Ortaya çıkan bilgilere göre bir işletme, bir sepetin içerisine soğan koydu ve bu soğanların fotoğrafını çekerek Facebook’a reklam vermek istedi. Facebook’un kitlesine reklam vermek isteyen işletme, Facebook’tan fazlasıyla ilginç bir yanıt aldı. Gaze The Seed Company adlı işletme, Facebook’ta yayınladığı reklamın onaylanmasını beklerken Facebook’tan aldığı bildirimle reklamın kaldırıldığını gördü. Reklamın kaldırılma sebebi de soğanların “aşırı cinsellik” içermesiydi.

“Bu paylaşım, aşırı cinsellik içerdiğinden dolayı kaldırıldı”

Facebook, Soğan Resmini "Aşırı Cinsellik" Diyerek Kaldırdı Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, bir işletmenin reklam için kullandığı sepette soğan resmini "aşırı cinsellik içeriyor" diyerek kaldırdı.

Facebook’un büyük ihtimalle yapay zekası bu reklamı kontrol etti ve cinsellik içerdiğine karar vererek bunun Facebook’a uygun olmadığına karar verdi. Bu sebeple işletmeye “aşırı cinsellik” nedeniyle bir geri bildirim gönderildi. Facebook’un yapay zekasının bir soğanı aşırı cinsel içerik olarak algılaması da sosyal medyada gündem oldu. Birçok kişi, Facebook’un yapay zekasını eleştirmeye başladı.

Benzer içerik:  Kanada, Facebook'a 6,5 Milyon Dolarlık Para Cezası Kesti

İlgili işletme, konuyla ilgili yaptığı paylaşımda “Facebook’tan bir geri bildirim aldık. Walla Walla soğan tohumlarımız için seçtiğimiz fotoğrafın aşırı cinsellik içerdiğini ve bu nedenle platformlarında reklamı yayımlamayacaklarını öğrendik. Bunu görebiliyor musunuz?” ifadelerine yer verdi. Fakat tabii ki genel olarak baktığımızda, bir yapay zekanın böyle hata yapması oldukça normal. Bu tür hatalarda ilgili kişiler veya işletmeler, Facebook’a bunun “cinsellik” içermediği yönünde geri bildirim yaptığında, bu sefer yapay zeka değil insanlar inceliyor. Böylelikle ilgili paylaşım yeniden yayınlanabiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir