Facebook, Siyasi Reklamları Engelleme Seçeneği Getiriyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, siyasi reklamları engelleme özelliği üzerinde çalışıyor.
 Facebook, Siyasi Reklamları Engelleme Seçeneği Getiriyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve 3 milyara yakın aktif kullanıcısı ile dikkat çeken Facebook, uzun bir süredir siyasi reklamlar ile kullanıcıların tepkisini çekiyordu. Sosyal medya platformunda siyasi reklam görmek istemediğini belirten Facebook kullanıcıları bir süredir buna tepki gösteriyordu.

Konu hakkında bazı geliştirmelerde bulunan Facebook, ABD Başkanlık seçimleri sürecinde Facebook kullanıcılarına siyasal reklamları engelleme hakkı tanıyacaklarını açıkladı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, siyasi reklamları kapatma seçeneği getireceklerini, fakat oy kullanmak gerektiğini yine de hatırlatacaklarını belirtti.

Bildiğiniz gibi ABD Başkanlık seçimleri çok yaklaştı ve 5 aylık bir süreç kaldı. 2020 Kasım ayında yapılacak olan seçimler için Facebook’ta büyük bir reklam kampanyası düzenleyen siyasiler, Facebook kullanıcılarını da oldukça kızdırdı. Bu sebeple böyle bir özellik için büyük bir ihtiyaç duyuluyordu.

Facebook, Siyasi Reklamları Engelleme Seçeneği Getiriyor

Yeni gelen güncelleme ile birlikte dilediğiniz gibi siyasi reklamları kapatabilecek veya açabileceksiniz. Eğer siyasi reklamları kapatırsanız, seçim kampanyası kapsamında yapılan hiçbir reklamı da görmeyeceksiniz. Fakat Facebook, yine de size oy kullanmanız gerektiğini hatırlatacağını belirtiyor. Ayrıca Facebook kurucusu Mark Zuckerberg, konu hakkındaki açıklamalarında “2020 ABD seçimleri için seçmen kaydını arttırmak ve seçmenlerin oy kullanmasını sağlayabilmek adına Facebook’un çalışacağını” söylüyor.

İlgili İçerik  Facebook, Hintli Operatöre 5.7 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

Ayrıca açıklamalara göre bu süreçte yalan/yanlış haber yayan hesaplar Facebook tarafından kapatılacak. Bu tür haber yapan hesapların tespit edileceğini belirten Facebook CEO’su Zuckerberg, 2018 yılında 3,3 milyar, 2019 yılında da 5,4 milyar adet sahte hesabın silindiğini açıkladı.

Geçtiğimiz zamanlarda Donald Trump‘ın paylaşımlarına sessiz kalması sebebiyle büyük bir tepki çeken sosyal medya platformu Facebook, bir çok çalışanından da tepki çekmişti. Güncel teknoloji haberleri ve konu hakkindaki gelişmeleri takip edebilmek için “kitle.net” web sitemizi ve Instagram hesabımız “@kitlegram“ı takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın