Facebook, Corona Virüsü Sebebiyle Zarara Uğrayan Küçük İşletmelere 100 Milyon Dolar Bağışlıyor

 Facebook, Corona Virüsü Sebebiyle Zarara Uğrayan Küçük İşletmelere 100 Milyon Dolar Bağışlıyor

Dünyanın en büyük sosyal medya sitelerinden ve şirketlerinden biri olan Facebook, Corona virüsü sebebiyle zarara uğrayan küçük işletmelerin zararını karşılayabilmek için 100 milyon dolar bağışladı.


İlginizi Çekebilir: Facebook, Corona Virüsü Sebebiyle 4.000 Kişilik Konferansı İptal Etti

Tüm dünyaya tehlike saçan Corona virüsü, 200.000’e yakın kişiye bulaşırken, 7.918 kişinin de hayatını kaybetmesine sebep oldu. Virüs’ün dünyaya verdiği zararlar bununla da kalmadı. Virüs sebebiyle kapanan veya müşterisi olmayan işletmeler büyük bir zarara uğradı.

Sadece 2020 ilk çeyreğinde 250 milyar dolarlık bir zarara sebep olan virüs, küçük işletmelere oldukça büyük zararlar verdi. Hatta virüs sebebiyle iflas eden küçük işletmeler bile oldu. Bunun üzerine dünyanın en büyük sosyal medya sitesi olan ve dünyanın en değerli şirketleri arasında yer alan Facebook, küçük işletmeleri sevindirecek bir karar aldı.

Facebook, aldığı karar ile 30’dan fazla ülkede 30.000’den fazla küçük işletmeye zararlarını karşılayabilmek adına 100 milyon dolar bağış sözü verdi. Ayrıca Facebook her çalışanının maaşlarına 100 dolarlık bonus ekleyerek moralleri iyi tutmaya çalışıyor.

Virüsle mücadele konusunda oldukça istikrarlı bir şekilde çalışan Facebook, insanların virüsten korunabilmesi için Dünya Sağlık Örgütünün reklamlarını ücretsiz bir şekilde yayınlıyor. Ayrıca sahte Corona virüsü haberlerini ve paylaşımını platformdan kaldırarak bilgi kirliliğini önlüyor.

Ayrıca Facebook Baş Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg yaptığı açıklamada şunları belirtti;

İlgili İçerik  Çin, 10 Günde Corona Virüsüne Özel Hastane İnşa Edecek

“Küçük işletmeler topluluklarımızın kalp atışlarıdır ve bu işletmeleri yürüten insanların çoğu krizden büyük ölçüde etkilenmektedir. Özellikle insanların evden çıkmaması bunu tetikliyor. Kriz ne kadar uzun sürerse, küçük işletmelerin, sahiplerinin ve çalışanlarının geçim kaynakları için risk o kadar büyük olur.”

Ayrıca dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon da depo çalışanlarının maaşlarını Corona virüsü sebebiyle arttırdı.

Corona virüsü ile ilgili tüm haberlere “kitle.net” web sitemizden ulaşabilir, hemen aşağıdan son durum bilgisini görebilirsiniz.

Corona Virüsü Son Durum (17.03.2020 – 22:00)


Wuhan'da Son Durum: 24 Saatte Sadece 1 Yeni Vaka

  1. Bulaştığı Kişi Sayısı: 196.636
  2. Ölümüne Sebep Olduğu Kişi Sayısı: 7.918
  3. Bulaştığı Ülkeler: Çin, Hong Kong, Tayland, Makao, Avustralya,  ABD, Tayvan,  Japonya, Malezya, Singapur, Güney Kore, Fransa, Vietnam, Kamboçya, Kanada, Nepal, Ukrayna, Rusya, İtalya, İspanya, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, Filipinler, Almanya, Vietnam, İsveç, Hindistan, Belçika, Mısır, Lübnan, İran, Romanya, Brezilya, Gürcistan, Danimarka, Estonya, Cezayir, Kuzey Makedonya, Afganistan, Pakistan, Hırvatistan, Avusturya, Irak, İsrail, Umman, Yunanistan, Yeni Zelanda, Azerbaycan, Qatar, Polonya, Dominik Cumhuriyeti, Ürdün, Nijerya, Şili, Tunus, Andorra, Fahore Adaları, Kosta Rika, Ermenistan, Vatikan, Peru, Paraguay, Moldova, Moğolistan, Litvanya, Burkino Faso, Kıbrıs, Brunei, Kamerun, Kongo, Türkiye
  4. Kurtarılan Kişi Sayısı: 81.613
  5. Türkiye: 47 vaka – 0 ölüm

Bir önceki yazımız olan Bitcoin ve Blockchain Nedir? BTC ve BCH Arasındaki Farklar başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Nedir ve Blockchain hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın