Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

 Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

Facebook, diğer işletim sistemlerine güvenemediği ve arttırılmış gerçeklik, VR teknolojilerinde stabil olarak kullanamadığı için kendi işletim sistemini yapacak.

Facebook şirketinin sahip olduğu Oculus şirketi, sanal gerçeklik piyasasında oldukça iyi bir konumda. Fakat şirket, bu tür sanal gerçeklik için kullanılan Android işletim sistemlerini yeterli bulmuyor. Şirket sözcüsü VR teknolojisinin geliştirilmesini Android’in merhametine bırakmamak ve kendi işletim sistemlerini geliştirmek istediklerini belirtiyor.

Daha önce Microsoft’da da görev yapan, şuan Facebook’un donanımdan sorumlu başkan yardımcısı olan Andrew Bosworth, yaptığı açıklamada “Gelecek nesilde bizim için bir yer olduğundan emin olmak istiyoruz. Bunu da piyasadaki rakip şirketlerin eline bırakmaya güvenmiyoruz.

Şeklinde belirtti. Açıklamalara göre şirket, kendi güvenlerini sağlayabilmek ve daha stabil güncelleştirmeler, özellikler getirebilmek için kendi işletim sistemlerini tasarlayacak.

Güvenli Olacak Mı?

Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor
Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

Fakat bir çok yabancı haber kaynağı bu konuda oldukça karamsar. Facebook’un bu konuda yaşadığı gizlilik sorunlarından dolayı şirkete pek güvenleri yok. Bir çok yabancı haber kaynağında “Android işletim sistemi kadar güvenli olmayacak” şeklinde açıklamalar yapılıyor.

İlgili İçerik  Facebook'un Yapay Zeka Yöneticisi Elon Musk'a Ateş Püskürdü

Facebook şirketinin üst yöneticilerinin yaptığı açıklamalara göre Facebook özel işletim sisteminin çıkması Android’in kullanımına engel olmayacak. Şirket yöneticileri, kendi uygulamaların Android üzerinde de aktif olarak kullanılabileceğini ve herhangi bir problem olmayacağını söylüyor.

Önemli projelerinin önemli bölümlerinde rakiplerine yer vermek istemeyen Facebook şirketi en yakın zamanda yeni işletim sisteminin üretim sürecine başlayacak ve önümüzdeki yıllarda kullanıcılara sunacak.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın