Facebook, Jeff Bezos’un Hacklenmesinde Apple’ı Suçluyor

 Facebook, Jeff Bezos’un Hacklenmesinde Apple’ı Suçluyor

Geçtiğimiz zamanlarda WhatsApp hesabının hacklendiği ortaya çıkan Jeff Bezos hakkında tartışmalar hala sürüyor. Bu olaydan sonra WhatsApp platformunun güvenli olmadığı konusunda bir çok suçlama alan Facebook, tüm bu iddiaları reddederek hack olayının Apple‘ın işletim sistemi IOS‘dan kaynaklandığını söylüyor.


İlginizi Çekebilir: Birleşik Milletler: WhatsApp Güvenli Değil

Amazon ve The Washington Post’un CEO’su Jeff Bezos’un WhatsApp mesajlarının hacklenmesinin ortaya çıkmasıyla birlikte Facebook zor bir durumla karşı karşıya kaldı. Bir çok uzman WhatsApp’a karşı resmen bir savaş başlattı. Birleşik Milletleri yetkililerine bile WhatsApp kullanımı yasaklandı. Yaşanan bu hack olayının ardından Jeff Bezos’un kurucusu olduğu The Washington Post gazetesinde bir rapor yayınlandı. Yayınlanan raporda oldukça ilgi çeken şeyler de yer aldı. Jeff Bezos’un WhatsApp mesajlarının ele geçirilmesine sebep olan virüs içerikli video dosyası, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın kişisel numarasından gönderilmişti.

WhatsApp’ın üst kuruluşu olan Facebook yetkilileri, bu olaylardan sonra “WhatsApp güvenli değil” gibi bir çok suçlama ile karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz zamanlarda Facebook’un iletişim başkanı Sir Nick Clegg konu hakkında şunları söylemişti;

İlgili İçerik  Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

Mesaj transit olarak gönderildiğinde hiçbir şey olmaz. Çünkü WhatsApp bu mesajları uçtan uca şifreliyor. Uçtan uca şifreleme teknolojisinin saldırıya uğramayacağından emin olabilirsiniz

Tüm bu açıklamaların ardından Facebook’un başkan yardımcısı Nicola Mendelsohn, The Washington Post’un yayınladığı rapora göre ilgi çeken yeni bir açıklamada buludnu.

Nicola Mendelsohn: İşletim Sisteminde Güvenlik Açığı Söz Konusu

Facebook Kendi Mobil İşletim Sistemini Tasarlıyor

Konu hakkında açıklama yapan Facebook başkan yardımcısı Nicola Mendelsohn, Jeff Bezos’un WhatsApp mesajlarının ele geçirilmesinde Apple’ın işletim sistemi IOS’u suçlu buldu. The Washington Post’un yayınladığı rapora göre cihazın IOS işletim sistemine sahip olduğunu vurgulayan Mendelsohn şu açıklamalarda bulundu;

“Raporda vurgulanan şeylerden biri de işletim sistemi. İşletim sistemlerinde potansiyel güvenlik açıkları var.” dedi. Yani Facebook üst yetkilileri hack olayının WhatsApp açığından dolayı değil, işletim sistemi kaynaklı olduğunu düşünüyor.

İlginizi Çekebilir: Facebook Kendi İşletim Sistemini Tasarlıyor

Bir önceki yazımız olan Unutulmaz Filmlerin Unutulmaz Sahneleri başlıklı makalemizde En Güzel Film Sahneleri, En İyi Film Sahneleri ve Film Sahneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın