Facebook, Harita Servisi Mapillary’i Satın Aldı

Sosyal medya devi Facebook, Google Street View rakiplerinden olan Mapillary harita servisini satın alarak bünyesine kattığını açıkladı.
 Facebook, Harita Servisi Mapillary’i Satın Aldı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve 3 milyara yakın aktif kullanıcı kitlesi ile diğer platformları geride bırakan Facebook, bir çok servisi satın alarak bünyesine katmaya devam ediyor. Geçtiğimiz zamanlarda 400 milyon dolarlık, yani 2 milyar 730 milyon TL’lik bir yatırımla gif servisi Giphy’i bünyesine katan Facebook, bu sefer de harita servisi satın aldı.

Google Street View servisinin en büyük rakiplerinden biri olan Mapillary platformu, sosyal medya platformu Facebook’un teklfiiyle birlikte artık Facebook’un bünyesine geçti. Son zamanlarda yaptığı dev yatırımlar ile bir çok servisi bünyesine katmaya devam eden Facebook, milyarlarca dolarlık yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Facebook’un geçtiğimiz günlerde satın aldığı Mapillary ise oldukça iyi bir servis olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm dünyadan gönüllü kullanıcıların sokak fotoğrafları çekip ardından haritaya eklenmesine izin veren Mapillary sistemi, bu sayede tüm dünyadan güncel sokak görüntülerini gösterebiliyor. Google’ın Sokak Görüntüleme servisiyle benzerlik taşıyan bu servis, Nisan 2014’den beri Android, iOS, Blackberry, Windows Phone gibi platformlarda hizmet veriyor. Gönüllü topluluğuyla tüm dünyanın sokak görüntülerini dijitale aktarmayı amaçlayan Mapillary, bundan sonra Facebook’un bünyesinde bu amaçlarını gerçekleştirmeye devam edecek.

İlgili İçerik  Citroen, 22 Euro'ya Kiralanabilen 2 Kişilik Otomobili Tanıttı
Facebook, Harita Servisi Mapillary'i Satın Aldı

Facebook’un Mapillary’i satın alması oldukça konuşulurken, niye satın aldığı konusunda bazı iddialar ortaya atıldı. Söylenenlere göre Facebook, Facebook sayfalarındaki haritaların sokak görüntülerini paylaşabilmek amacıyla bu servisi satın aldı. Yani önümüzdeki zamanlarda bu servis Facebook’a entegre edilebilir.

Mapillary, daha önce AMazon ve BMW gibi dünya devi şirketlerden de dev yatırımlar almıştı. Diğer bir yandan bu satın alma hakında en çok merak edilen konulardan biri de fiyat bilgisi olsa da, Facebook’un Mapillary’i satın almak için ne kadar ödediği şuan için açıklanmadı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın