Facebook Gözetim Kurulu, Mark Zuckerberg’den Daha Fazla Yetkili Oldu

 Facebook Gözetim Kurulu, Mark Zuckerberg’den Daha Fazla Yetkili Oldu

Facebook Gözetim Kurulu, bugün alınan karar ile tekrardan kuruldu. 20 kişiden oluşan Gözetim Kurulu‘nun kararlarına, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg‘ün bile müdahele edemeyeceği belirtildi.


İlginizi Çekebilir: Facebook Ne Kadar İnternet Harcar?

Facebook Yüksek Yargı Konseyi, bugün tekrardan kuruldu. 20 kişinin atandığı gözetim kurulu, çok ilginç bir şekilde yetkiler aldı. Bundan sonra Kurulun alacağı kararlara Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in bile karışamaması kararlaştırıldı.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve 3 milyara yakın kullanıcıyı barındıran Facebook, son zamanlarda bağımsız hareket etmediği konusunda uyarılıyordu. Mark Zuckerberg’in kurduğu Facebook Yüksek Yargı Konseyi, hem Instagram hem de Facebook için geçerli olacak. Facebook’tan tamamen bağımsız 20 kişinin üye olduğu bu kurul, Instagram ve Facebook’da hak ihlallerini değerlendirecek. Bu değerlendirmeler sonucunda alınan kararlara Facebook kurucusu Mark Zuckerberg bile müdahele edemeyecek.

İlgili İçerik  Xiaomi, Çift Modlu Klavye MIIIW Air 85'i Tanıttı
Facebook Gözetim Kurulu, Zuckerberg'i Devre Dışı Bıraktı

Facebook Gözetim Kurulu, Instagram ve Facebook platformları üzerinde sadece hak ihlallerini kontrol etmeyecek. Kurul, bu platformlar üzerinde hayati düzenlemeler yapma şansına da sahip olacak. Kurul tarafından verilecek olan ortak kararlara, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg bile müdahale edemeyecek.

Facebook Gözetim Kurulu, Zuckerberg'i Devre Dışı Bıraktı

Facebook tarafından paylaşılan yukarıdaki görsel, kuruldaki üyelerin resimleri. Facebook, bu kurulu kurarken Facebook ile alakalı kişilerin seçilmediğini belirtiyor. Bu kararları alacak olan kurul üyeleri arasında, nobel ödüllü bilim insanları ve eski başbakan bile bulunuyor. Facebook Denetim Kurulu şuanlık 20 kişi, ilerleyen zamanlarda da 40 kişi tarafından yönetilecek.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın