Facebook, Eski Haber Paylaşan Kişileri Uyaracak

Sosyal medya devi Facebook, 3 aydan eski haber paylaşan kullanıcılarını uyaracak bir güncelleme üzerinde çalışıyor.
 Facebook, Eski Haber Paylaşan Kişileri Uyaracak

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan ve 2 milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook, sahte haberlerin yayılmasını engelleyebilmek amacıyla pek çok çeşit özellik üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz zamanlarda sahte haberlerin önüne geçebilmek için Wikipedia ile anlaşma yapan Facebook, şimdi de 3 aydan eski haber paylaşan kişileri uyaracak bir özelliği deniyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olması sebebiyle 2 milyardan fazla kullanıcının yaptığı paylaşımları çok büyük zorluklarla kontrol edebilen Facebook, bu nedenle oldukça büyük çalışmalar yapıyor. Sahte haberlerin çok çabuk yayılabildiği Facebook, sahte ve eski haberlere karşı adeta bir savaş başlatıyor.

Son zamanlarda bu konuda oldukça iyi adımlar atan Facebook, geçtiğimiz zamanlarda Wikipedia ile anlaşarak Google benzeri bir özellik getirmişti. Facebook’daki aramalara “Bilgi kartı” ekleyen Facebook, aradığınız şey iel ilgili bir Wikipedia sayfası varsa gösteriyor ve güncel haberlerin doğru veya yanlış olduğunu tespit etmenizi sağlıyor. Bunun yanında bir de eski haberlere karşı önlem alınıyor. Yeni güncelleme ile birlikte 3 aydan eski bir haber paylaşırsanız, ekranınıza Facebook tarafından bir bildirim gelecek.

İlgili İçerik  Xiaomi Mi Notebook 14 Tanıtıldı: Fiyatı ve Özellikleri
Facebook, Eski Haber Paylaşan Kişileri Uyaracak

Yukarıda da gördüğünüz şekilde haberin eski olup olmaması Facebook tarafından oldukça önemseniyor. Çünkü ABD seçim kampanyaları kapsamında da olduğu gibi, bir çok Facebook kullanıcısı ve art niyetli kişiler, eski haberleri yeniymiş gibi aktararak Facebook kullanıcılarını yanıltıyor. Sadece siyasette değil, bir çok haber platformu da eski haberleri yeniymiş gibi aktararak üye çekmeye çalışıyor. Bu da tabii ki Facebook’un ilgisini çekti.

Facebook’un attığı bu adım ile ilgili açıklamalarda bulunan Facebook Sözcüsü, eski haberlerin engellenmesi ile birlikte platformun daha güncel kalacağını ve kullanıcıların güncel bilgilşere ulaşmasının sağlanacağını aktardı.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın