Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, dev şirketlerin boykot kararı sebebiyle büyük bir değer kaybı yaşıyor.
 Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, dev şirketlerin reklam boykotu kampanyası sebebiyle çöküşte. Geçtiğimiz zamanlarda ABD Başkanı Donald Trump‘ın protestoculara karşı “Yağma başlarsa ateş açarız” benzeri tehdit ve şiddet içerikli paylaşımlarını kaldırmayan ve Trump’a karşı sessiz kalan Facebook, dünya çapında protesto edilmeye başlanmıştı.

Bir çok Facebook çalışanı bu durumdan hoşlanmadığını belirtirken, 2 Facebook çalışanı da “Burada çalışmaktan utanıyorum” açıklamalarında bulunarak istifa ettiğini duyurmuştu. Facebook, bununla birlikte şirketi eleştiren bir çalışanını da işten çıkarmıştı. Facebook’un bu sessizlik kararı ise oldukça pahalıya patladı.

Dünya devi şirketlerin Facebook’a reklam vermeyi durdurması, Facebook’un en büyük gelir kapısının yavaş yavaş kapanmasına sebep olmuş ve gelirlerin oldukça düşmesini sağlamıştı. Facebook’un gelirlerinin düşmesi yatırımcıda şüphe uyandırınca bir çok yatırımcı da Facebook’tan çekilme kararı almıştı.

Geçtiğimiz günlerde başlayan boykot kampanyasına Coca-Cola, Pepsi gibi Facebook’a en çok reklam veren şirketlerin de katılmasıyla birlikte Facebook’a büyük bir darbe vurulmuştu. Günlerdir piyasa değerinde düşüş yaşayan Facebook, hisse başı değerlerinde 5 günde 35 dolar düşüş yaşadı. Bununla birlikte Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de kişisel servetinden 7,2 milyar dolar kaybetti.

İlgili İçerik  WhatsApp, Görüntülü Grup Görüşmesi Limitini 8'e Yükseltiyor
Facebook Çöküşte: Boykot Kampanyası BüyüyorFacebook Çöküşte: Boykot Kampanyası Büyüyor

Facebook’un hisse başı 35 dolarlık zarar ve Mark Zuckerberg’ün 7,2 milyar dolarlık zararla bu boykotu atlattığı düşünülse de, uzmanlara göre bu hiç de öyle olmadı. ABD merkezli kar amacı gütmeyen medya ve teknoloji şirketi Common Sense Media, “Kar İçin Nefreti Durdurun(Stop Hate for Profit)” kampanyası kapsamında Reuters’a oldukça ilginç açıklamalarda bulundu.

Avrupa’nın en büyük şirketlerini bu boykot kampanyasına davet edeceğini açıklayan Common Sense Media CEO’su Jim Steyer, Facebook’un daha büyük bir değer kaybı yaşayabileceğinin sinyallerini verdi. Şu anda Unilever, Pepsi, Coca-Cola gibi 150’den fazla büyük şirket Facebook’a karşı boykot kampanyasına katılarak Facebook’a reklam vermeyeceğine dair imza attı.

Her yıl reklamlardan ortalama 70-71 milyar dolar gelir elde eden Facebook, dev şirketlerin reklamları durdurmasıyla birlikte önümüzdeki zamanlarda daha büyük bir düşüş yaşayabilir. Fakat genel olarak reklam verenlere bakacak olursak, Facebook’a reklamverenlerin 3%75’i küçük işletmeler. Yani dev şirketlerin payı her ne kadar büyük olsa da, bu %25 oranına denk geliyor.

Bir önceki yazımız olan Kısaca Haksız Rekabet Nedir - Cezaları Nelerdir? başlıklı makalemizde Haksız Rekabet Cezaları, Haksız Rekabet Nedir ve Kısaca Haksız Rekabet hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın