Facebook, Çin Devlet Başkanının Adını Küfürlü Olarak Çevirdi

 Facebook, Çin Devlet Başkanının Adını Küfürlü Olarak Çevirdi

Facebook, geçtiğimiz gün çeviri teknolojisinde büyük bir gafa imza attı. Facebook, Çin devlet başkanı Şi Cinping’in adını “Bay b*k çukuru” olarak çevirdi ve olayın açığa çıkmasıyla birlikte sosyal medyada binlerce kişiden tepki yağdı.


İlginizi Çekebilir: Çin Merkezli Bisiklet Girişimi Mobike’nin 250 Bin Bisikleti Çalındı

Amerika Birleşik Devletleri sosyal meyda şirketi Facebook, yaptığı büyük hatayla büyük tepki çekti. Çin devlet başkanının sosyal medya paltformu Facebook’daki ismini “Bay b*k çukuru” olarak çeviren “hatalı” çeviri sistemi, Facebook’u zor bir durumda bıraktı. Olayın açığa çıkması ile birlikte büyük tepkiler ile karşılaşan Facebook önce Çin devlet başkanı ve diğer Facebook kullanıcılarından özür diledi, daha sonra da hatanın neden olduğunu açıkladı.

Teknik bir sorundan dolayı böyle bir hatanın oluştuğunu bildiren Facebook yetkilileri, bu hatanın Birmanca veritabanındaki benzer diğer kelimelerden dolayı oluştuğunu söyledi. Birmanca veritabanında Xi Jinping’in adının bulunmadığını söyleyen yetkililer, Xi ve Shi ile başlayan diğer kelimelerin bu hataya dolaylı olarak sebep olduğunu söyledi.

İlgili İçerik  Facebook, WhatsApp'da Reklam Yayınlamaktan Vazgeçti

Facebook sözcüsü Andy Stone, tüm olayların ardından bu hatayı düzelttiklerini belirtti. Olayın yaşanmaması gerektiğini söyleye Stone, bir daha böyle bir hata ile karşılaşılmayacağını belirtti. Ayrıca bu hatadan dolayı Çin devlet başkanı Xi Jinping’den ve diğer tüm kullanıcılardan özür diledi.

Facebook çeviri hatasının “Google Translate” hizmetinde yaşanmaması da insanlar tarafından tepkiye sebep oldu. Bir çok insan hatanın kasıtlı olarak yapıldığı konusunda paylaşımlarda bulundu. Fakat şirket’in resmi açıklamalarına göre bu hata tamamen teknik bir problemden dolayı oluştu.

Bir önceki yazımız olan Kesinlikle İzlemeniz Gereken Dünyanın En iyi 9 Savaş Filmi! başlıklı makalemizde Dünyanın En İyi Savaş Filmleri, En İyi Savaş Filmleri ve En İyi Tarih Filmleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın